Żołnierze z Teksasu w Kujawsko-Pomorskiem

Marszałek Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki podjął w Urzędzie Marszałkowskim żołnierzy ze stacjonującego czasowo w Toruniu amerykańskiego batalionu z Teksasu. Częścią powitalnego spotkania była ceremonia ponownego zaciągnięcia się żołnierzy do armii amerykańskiej.

1443

- W Kujawsko-Pomorskiem witamy kolejny już batalion amerykański, który przybywa do naszego regionu, by ćwiczyć na toruńskim poligonie. Dzięki obecności Amerykanów czujemy się bardziej bezpieczni. Dziś byliśmy także świadkami wspaniałej ceremonii powtórnego zaciągnięcia się do armii amerykańskiej. Ślubowanie odbyło się na ambonie, którą zbudowaliśmy jako replikę tej sprzed 100 lat - na której odbywały się bardzo ważne wydarzenia, kiedy niepodległość odzyskiwaliśmy – mówi Całbecki.
Gośćmi samorządowych władz województwa byli przedstawiciele 1. Batalionu 82. Grupy Artyleryjskiej, która jest częścią 1. Brygady Pancernej 1. Dywizji Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych. Jednostka na co dzień stacjonuje w Fort Hood w Teksasie, ale jej żołnierze pochodzą z różnych części Stanów Zjednoczonych. Pseudonim jednostki to „Dragons” („Smoki”).
Amerykanie stacjonują w Toruniu w ramach operacji Atlantic Resolve (wzmocnienie obecności sił NATO w Europie). Armia amerykańska, za zgodą polskiej armii i rządu, skierowała batalion 1-82 FA do Torunia, ponieważ tutejszy poligon uznano za najlepszy do szkolenia żołnierzy w regionie. Ogółem w Toruniu będzie stacjonować ponad 370 żołnierzy z tej jednostki.
 Spotkanie miało charakter powitalny. Wzięło w nim udział 15 amerykańskich żołnierzy z dowódcą batalionu podpułkownikiem Matthew Dennisem na czele. Uczestnikami spotkania byli również wicewojewoda Józef Ramlau, prezes Stowarzyszenia Artylerzystów Polskich płk. rez. Roman Kłosiński oraz ksiądz porucznik Dariusz Iwański.
Ceremonia ponownego zaciągnięcia się żołnierzy do armii amerykańskiej (Reenlistment Ceremony), to jedna z tradycji kultywowanych w armii amerykańskiej, która polega na uhonorowaniu tych żołnierzy, którzy zdecydują się na przedłużenie swojej służby wojskowej. Jest to ważna decyzja, ponieważ świadczy o poświęceniu na rzecz kraju i armii ponad okres służby podstawowej, który wynosi zazwyczaj od 3 do 6 lat. Ceremonia polega na ponownym złożeniu przysięgi wojskowej przed flagą amerykańską oraz chorągwią jednostki. Podczas uroczystości obecni byli uczniowie z klasy mundurowej VI Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)