Na pierwszej linii w walce ze smogiem

Korporacja mistrzów kominiarskich województwa śląskiego wręczyła marszałkowi Wojciechowi Sałudze honorową legitymację kominiarską za działania na rzecz walki o czyste powietrze.

slaswwwkie

- Ten okres grzewczy był pod wieloma względami wyjątkowy – my kominiarze, którzy codziennie pracujemy wśród mieszkańców województwa śląskiego, zauważyliśmy zwiększenie świadomości wśród ludzi. Zmienia się podejście mieszkańców odnośnie do sposobów palenia, pieców i ich rodzajów, czujek tlenku, które stają się normalną częścią wyposażenia domów i mieszkań. Obserwujemy zainteresowanie jakością węgla, walką z paleniem śmieciami, a przede wszystkim zmienia się sposób postrzegania służb – od kominiarzy, instalatorów, gazowników po Straż Miejską”– mówił Rafał Dydek, prezes korporacji.
Przedstawiciele kominiarzy postanowili wyróżnić samorządowców i służby publiczne za działania podejmowane w walce o czyste powietrze. W uzasadnieniu dla działań Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego podkreślono przyjętą rok temu uchwałę antysmogową, która zdaniem kominiarzy została „przygotowana i wdrożona z pomysłem, przyjaźnie dla mieszkańców, a także dla instytucji wypełniających i postępujących zgodnie z jej wytycznymi”. Jak dodał prezes Rafał Dydek, widoczny jest spadek użytkowania starych urządzeń grzewczych, polepszenie jakości paliwa, zwiększenie zainteresowania ciepłem tzw. miejskim.
- Odbieram wyróżnienie za działania antysmogowe z rąk osób, które stoją na pierwszej linii walki o lepsze powietrze – to dla mnie zaszczyt. Dziękuję, że dostrzegają państwo nasze wysiłki i że widzą zmiany, jakie następują w świadomości i postępowaniu mieszkańców. Wy wiecie najlepiej, czym palimy, a przez to, czym oddychamy. Wiele jeszcze przed nami, ale cieszę się, że możemy na siebie liczyć”– powiedział marszałek Wojciech Saługa, odbierając honorową legitymację.

Źródło: www.slaskie.pl
(ski)