8. rocznica katastrofy smoleńskiej

O godz. 8.41 na całym Pomorzu zabrzmiały syreny, upamiętniające śmierć 96 osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem w Rosji. Z tej okazji przez cały dzień m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Kwidzynie, Sławnie i Rumi odbywały się uroczystości.

pomorswwkie

Wśród osób, które zginęły w tej tragedii, było kilka związanych z województwem pomorskim. To m.in. Anna Walentynowicz, działaczka i opozycjonistka czasów PRL-u, Maciej Płażyński, marszałek Sejmu i wojewoda gdański, Andrzej Karweta, wiceadmirał i dowódca Marynarki Wojennej, Izabela Jaruga-Nowacka, posłanka i wicepremier, Arkadiusz Rybicki, działacz społeczny i samorządowy, Leszek Solski, działacz Rodzin Katyńskich oraz Izabela Tomaszewska, pochodząca z Kwidzyna dyrektor Zespołu Protokolarnego Prezydenta RP.
- Katastrofa prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku była dla nas wszystkim szokiem. Straciliśmy wówczas przyjaciół, ludzi związanych z Pomorzem. Dzisiaj większość z nas w milczeniu wraca do tamtych dni i do wspaniałych ludzi, którzy wówczas stracili życie. Dla mnie jest to przede wszystkim wspomnienie o Aramie Rybickim i Maćku Płażyńskim, ludziach silnie związanych z Pomorzem – napisał na na Facebooku marszałek Mieczysław Struk.
O godz. 8.41 złożone zostały wieńce pod pomnikiem Andrzeja Karwety na cmentarzu w Baninie. W Gdańsku, między godz. 8.30 a 10.30, kwiaty na grobach Macieja Płażyńskiego, Arkadiusza Rybickiego, Anny Walentynowicz i Leszka Solskiego złożyli m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i wojewoda Dariusz Drelich. O godz. 12.30 pod pomnikiem Anny Walentynowicz we Wrzeszczu uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy przeprowadzili działacze Stowarzyszenia Forum Młodej Prawicy i Stowarzyszenia MyGdańsk.pl. Natomiast o godz. 18.30 w bazylice św. Brygidy w Gdańsku została odprawiona msza święta w imieniu ofiar.

Źródło: www.pomorskie.eu
(ski)