Rodziny powstańcze patronują obchodom

„Wolność liczy się w każdym wieku” to hasło towarzyszące przygotowaniom do centralnych obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które odbędą się 27 grudnia 2018 roku w Poznaniu i dzień później w Warszawie.

wlkwwp

O tym, jak będziemy świętować, mówił organizator uroczystości marszałek Marek Woźniak i jego goście podczas konferencji prasowej, która odbyła się 12 marca 2018 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.
Główne uroczystości tradycyjnie odbędą się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, skąd uczestnicy przejdą do poznańskiej Fary na mszę świętą w intencji powstańców. Nie zabraknie obozu powstańczego na placu Wolności, gdzie na telebimie mieszkańcy będą mogli zobaczyć transmisję z uroczystości oficjalnych oraz z wieczornego koncertu, będącego artystycznym hołdem dla powstańców.
- Chcielibyśmy, aby honorowym patronem tych obchodów były Rodziny Powstańcze, które są obecne w Wielkopolsce i są ściśle związane z obchodami 100 - lecia. Ten powszechny patronat wszystkich wielkopolskich rodzin powstańczych daje nam poczucie utożsamienia się z tymi ważnymi wydarzeniami i jednocześnie zapewnia pozapolityczny akcent. Chcemy przeżywać wspólnie tę rocznicę. Chcemy te obchody świętować w sposób maksymalnie obywatelski społeczny i wielkopolski – podkreślił Woźniak.
W najbliższych miesiącach również możemy liczyć na szereg wydarzeń przygotowujących nas do grudniowych uroczystości. Będzie to m.in. wrześniowy Piknik Powstańczy oraz premiera opery „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Źródło: www.umww.pl
(ski)