Zielona opieka

Pobyty dzienne w gospodarstwach rolnych oraz interesujące, dostosowane do zainteresowań i potrzeb zajęcia oferuje seniorom „Zielona opieka”. W 15 gospodarstwach opiekuńczych  w powiatach brodnickim, mogileńskim, świeckim, tucholskim i wąbrzeskim w kilkuosobowych grupach integruje się łącznie 225 starszych pań i panów.

kuwwjpom

- Zielona opieka to naprawdę atrakcyjna oferta zarówno dla seniorów, dla których wieś jest wręcz wymarzonym miejscem, jak i właścicieli gospodarstw, przykład dobrego, innowacyjnego rozwiązania w sferze polityki senioralnej – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Projekt kończy się co prawda w tym roku, ale będzie kontynuowany.
 Wybrane gospodarstwa to zarówno te specjalizujące się w agroturystyce, jak i typowe gospodarstwa rolne położone w ładnej okolicy. Zajęcia, przygotowane i prowadzone przez przeszkolonych opiekunów, którymi są osoby mieszkające w gospodarstwach, to m. in. wycieczki i spacery po okolicy, opieka nad zwierzętami, wspólne robienie wypieków, nauka rękodzieła, wspólne czytanie książek i słuchanie muzyki. Gospodarze przyjmują u siebie także osoby niepełnosprawne ruchowo i takie, które ze względu na stan zdrowia wymagają specjalistycznej diety. Seniorzy przebywają w gospodarstwach 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, otrzymują obiad i relaksują się przy herbacie. Grupy liczą średnio 5 osób.
Przedsięwzięcie, dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego, prowadzi Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie w partnerstwie z Lokalną Grupą Działania Bory Tucholskie. Oferta „Zielonej opieki” jest aktualna na razie do czerwca 2018.  

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)