Ambasador Kazachstanu przebywał w Toruniu

W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu gościł ambasador Kazachstanu w Polsce Margułan Baimuchan. To pierwsza wizyta tego dyplomaty w regionie. Gospodarzem spotkania był wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

amwwb

- To była bardzo obiecująca rozmowa. Nasi partnerzy z Kazachstanu są zainteresowani szczególnie sprawami związanymi z nowoczesnymi technologiami, my z kolei chcemy by na kazachskim rynku obecni byli nasi przedsiębiorcy. Myślę, że podczas dzisiejszego spotkania dokonaliśmy nowego otwarcia w naszych relacjach, które, mam nadzieję, wkrótce zostaną zintensyfikowane – mówi wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
- Chciałbym podziękować za otwarcie i gościnność władz województwa kujawsko-pomorskiego. Odbyliśmy bardzo ciekawą merytoryczną rozmowę z panem marszałkiem - powiedział ambasador Margułan Baimuchan - Wybraliśmy kilka kierunków współpracy: współpracę gospodarczą, drugi filar to kultura i sport, a trzeci to szkolnictwo wyższe i nauka. Mówiliśmy też dużo o współpracy międzyregionalnej, która jest dźwignią relacji dwustronnych między Kazachstanem a Polską.
W potkaniu uczestniczyli także pełnomocnik zarządu województwa ds. współpracy międzynarodowej Grzegorz Borek oraz dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Sylwia Tubielewicz Olejnik. Wcześniej ambasador Baimuchan spotkał się z władzami Torunia oraz przedstawicielami Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych.
Margułan Baimuchan pełni funkcję ambasadora Kazachstanu w Polsce od 2017 roku, ale z naszym krajem związany jest od wczesnych lat 90, kiedy rozpoczął studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W służbie dyplomatycznej swojego kraju pracuje od 1999 roku. Swobodnie posługuje się językiem polskim, jest żonaty, ma troje dzieci.
Województwo kujawsko-pomorskie utrzymuje kontakty z Kazachstanem od 2007 roku, kiedy zawarto umowę o współpracy z Obwodem Zachodniokazachstańskim.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)