Walentynki chełmińskie

Chełmno – miasto zakochanych po raz 17. gości największe w Polsce obchody Dnia Świętego Walentego. W programie  imprezy trwającej do 14 lutego znalazły się wystawy, koncerty, gry i zabawy. Głównym punktem wydarzeń był koncert Patrycji Markowskiej.

Walentynki chełmińskie rozpoczęły się 8 lutego rekolekcjami dla narzeczonych, odbywającymi się w farze. W programie oprócz rekolekcji był VI Konkurs dla szkół gastronomicznych „Alchemia i Amory w Kuchni” w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie. Główne wydarzenia odbyły się się w sobotę (10 lutego) na chełmińskim rynku. Od godziny 9 oddawano krew na rzecz pacjentów bydgoskiego Centrum Onkologii. Potem były warsztaty lukrowania pierników, happening „Zbudujmy serce”, rozstrzygnięcie konkursów na walentynkowy komiks i witrynę, gry i zabawy dla dzieci oraz koncerty zespołu The Chance i gwiazdy wieczoru Patrycji Markowskiej. W międzyczasie zwiedzano zabytki Chełmna, m.in. farę z relikwiami św. Walentego.

2018wwalentynki

Niedziela (11 lutego) to odpust św. Walentego. Suma walentynkowa w farze z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich odbyła się o godzinie 13. Poza tym tego dnia otwarto wystawy „Chełmno komiksem malowane”, warsztaty „komiksowe historie miłosne”, koncert Bydgoskiego Chóru Gospel i live set Ane.
W poniedziałek (12 lutego) goście Walentynek chełmińskich obejrzą film „Generał” Bustera Keatona w kościele garnizonowym z muzyką na żywo Marcina Pukaluka. We wtorek (13 lutego) w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży wystąpią artyści z Kaniova. Na zakończenie w Dzień Św. Walentego (14 lutego) odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci, otwarcie wystawy z XIII Ogólnopolskich Warsztatów Plenerowych Studentów Architektury w farze oraz koncert zespołu Wolna Grupa Bukowina. Organizatorami są Chełmiński Dom Kultury, Urząd Miasta Chełmna i parafia Wniebowzięcia NMP. Impreza odbywa się pod patronatem marszałka Piotra Całbeckiego i przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.
Specjalny program z okazji walentynek przygotowały także wojewódzkie instytucje kultury: Filharmonia Pomorska, Teatr im. Wilama Horzycy, Pałac Lubostroń i Teatr Muzyczny w Toruniu.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)