Olimpijski znicz najpierw zapłonął w Sanoku

Trzy dni przed igrzyskami w  Pjongczangu ogień olimpijski zapłonął na… Podkarpaciu. W sanockiej Arenie odbyła się ceremonia otwarcia XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych. To prawdziwe święto dla młodych sportowców i namiastka prawdziwych igrzysk. Stąd też ceremonia i przebieg olimpiady wzorowany jest na dorosłych zawodach. Było zatem, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, wciągnięcie na maszt flag Polski, Podkarpacia i olimpijskiej. Zapłonął też olimpijski znicz.

olimwwp

Ślubowanie w imieniu zawodników złożył hokeista Tymoteusz Glazer. Bezstronność i obiektywizm w imieniu sędziów przyrzekał Piotr Chmielecki. Wreszcie formalnego otwarcia dokonał Jarosław Stawiarski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Maria Kurowska, wicemarszałek województwa.
- Nagrodą dla was są nie tylko medale ale przede wszystkim radość i satysfakcja. Istotą igrzysk jest udział i piękna, ambitna walka z rywalami i z własnymi słabościami. Tak się składa, ze równolegle odbywają się dorosłe igrzyska w Korei. Nasi reprezentanci też kiedyś zdobywali szlify na młodzieżowych zawodach. Nie wszyscy zdobywają medale, ale każdy z was ma prawo do dumy. Przywiodła was tu ciężka praca i wysiłek na treningach. Dziękuję tez ministrowi Witoldowi Bańce za zaufanie i powierzenie nam organizacji olimpiady. Jako przewodnicząca komitetu organizacyjnego dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tego dużego przedsięwzięcia. Dziękuję małopolskim samorządom, które użyczyły nam obiektów, jakich na Podkarpaciu brakuje – powiedziała Maria Kurowska.
Na Podkarpaciu odbędą się zmagania w hokeju na lodzie, w łyżwiarstwie figurowym, w łyżwiarstwie szybkim - tor długi i w short-tracku (Sanoku), w narciarstwie alpejskim i w snowboardzie (Ustrzyki Dolne), w narciarstwie klasycznym (Ustianowa) oraz w… koszykówce (Łańcut, Stalowa Wola), którą wyjątkowo dołączono do zimowych zmagań. Niestety w podkarpackiej infrastrukturze brakuje skoczni narciarskiej, toru saneczkowego czy areny do biathlonu stąd też te dyscypliny rozgrywane są w gościnnym województwie małopolskim.

Z Sanoka Tomasz Leyko
Źródło: www.podkarpackie.pl
(ski)