Kultura na koniec karnawału

Najbliższy weekend z kulturą upłynie pod znakiem wydarzeń kończących tegoroczny karnawał. Włocławek zaprasza na korowód grup zapustnych, Filharmonia Pomorska na koncert karnawałowy, a Opera Nova na jeden z najsłynniejszych światowych musicali „My fair lady”. W sobotę  - w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni koncert „Zaczarowane flety”.

20180ekewwnd2

W niedzielę (11 lutego) po raz 29. mieszkańcy i goście Włocławka  obejrzą barwny korowód grup zapustnych, który akcentuje kończący się karnawał. Zapusty to stara tradycja. Jej rodowód sięga czasów przedchrześcijańskich. To okres od Tłustego Czwartku do wtorku przed Środą Popielcową, koniec karnawału i czas szalonej zabawy. Ulicami miasteczek i wsi na Kujawach przechodziły niegdyś korowody zapustne, dziś ta tradycja  jest pielęgnowana szczególnie we Włocławku. Organizatorem jest Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.
Musical „My fair lady” to propozycja Opery Nova na zakończenie karnawału (inscenizacje od 8 do 11 lutego). Dzieło oparte na dramacie George’a Bernarda Shawa jest jednym z największych światowych sukcesów swojego gatunku. Święcąc triumfy i rekordy popularności od swego powstania w 1956 r., musical Loewego i Lernera dotarł na sceny teatrów całego świata. Dodatkowo spopularyzowała go wersja filmowa z 1964 r., nagrodzona ośmioma Oscarami, z Audrey Hepburn i Rexem Harrisonem w rolach głównych.
„Karnawał rzymski” to tytuł koncertu, który w piątek odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej. W programie kompozycje Berlioza, Offenbacha, Saint-Saënsa, Czajkowskiego, Giulio Briccialdiego, Trevora Greena, Henry’ego  Rowleya Bishopa i Françoisa Borne’a. Wystąpią Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Massimiliano Caldiego, Mario Carbotta (flet) oraz sopranistki Małgorzata Grela i Hanna Okońska.
Ośrodek Chopinowski w Szafarni w sobotę (10 lutego) wypełnią dźwięki fletu poprzecznego. Kompozycje Bacha, Donizettiego, Chopina, Schockera, Bizeta, Piazzolli i Bőhma na dwa flety zagrają Monika Nowacka-Sekuła i Maria Peradzyńska-Filip, przy fortepianie towarzyszyć im będzie Marzena Frankiewicz-Stępień.
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Opera Nova, Filharmonia Pomorska i Ośrodek Chopinowski w Szafarni są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)