Podhale jeszcze lepiej skomunikowane

Już wkrótce zmniejszą się korki na Zakopiance pomiędzy Nowym Targiem a Zakopanem. Za nieco ponad dwa miesiące ruszy Podhalańska Kolej Regionalna, a jeszcze w tym roku zakończą się roboty budowlane przy węźle Poronin – jednej z najważniejszych inwestycji drogowych w tej części województwa, której koszt oszacowano na blisko 50,5 mln zł. Podczas wizyty na Podhalu marszałek Jacek Krupa podsumował nie tylko dotychczasowe prace, ale też przedstawił szczegóły dotyczące nowego połączenia kolejowego.

1 wizualizacjaw1

- Bardzo się cieszę, że inwestycja, o którą jako władze województwa tak długo zabiegaliśmy już wkrótce doczeka się szczęśliwego finału. Budowa węzła Poronin pozwoli rozładować korki blokujące dojazd nie tylko do Zakopanego, ale też w kierunku Białki Tatrzańskiej czy Morskiego Oka. Z kolei regularne pociągi z Nowego Targu do stolicy Tatr sprawią, że mieszkańcy przesiądą się ze swoich samochodów, odciążając tym samym krajową 47 i w komfortowych warunkach, bez opóźnień dotrą do pracy czy szkoły – mówił marszałek Jacek Krupa w trakcie wizyty, w której wzięli udział także m.in. Grzegorz Lipiec z zarządu województwa oraz Andrzej Gąsienica-Makowski.
Bez korków pod Tatry
Budowa węzła w Poroninie to jedna z ważniejszych inwestycji nie tylko dla Podhala, ale i całego regionu. Prace ruszyły w 2016 roku, dziś realizacja inwestycji jest już na półmetku i przebiega zgodnie z harmonogramem – powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. Już teraz jednak kierowcy podróżujący do Zakopanego i z powrotem nie odczuwają większych utrudnień, bo na czas robót w Poroninie uruchomiono do użytku dwa mosty objazdowe i tymczasowe drogi.
Przypomnijmy, że inwestorem jest samorząd województwa. Roboty budowlane finansuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a projekty inwestycji samorządy – gmina Poronin, powiat tatrzański i Województwo Małopolskie. Wykonawcą węzła jest konsorcjum firm Banimex i Eurovia.
Regularne kursy kolejowe na trasie Nowy Targ – Zakopane
Od 27 kwietnia mieszkańcy Podhala jeszcze szybciej dostaną się do stolicy Tatr. Na odcinku z Nowego Targu do Zakopanego zostanie uruchomiona Podhalańska Kolej Regionalna. Koszt uruchomienia nowych połączeń kolejowych do połowy grudnia br. oszacowano na kwotę 2,5 mln zł. W większości pokryje je Województwo Małopolskie, 600 tys. zł dołożą partycypujące w projekcie miasta: Zakopane i Nowy Targ, powiaty: nowotarski i tatrzański oraz gminy: Biały Dunajec, Nowy Targ, Poronin, Rabka-Zdrój oraz Szaflary.
Podhalańska Kolej Regionalna będzie obsługiwana w całości przez Przewozy Regionalne. Samorząd Województwa Małopolskiego planuje kontynuację połączenia również w następnych latach.

Źródło: www.malopolska.pl
(ski)