Wizyta Piłsudskiego i zaproszenie na 100-lecie Niepodległej

Marszałek Józef Piłsudski, jako naczelnik państwa, odwiedził Toruń w 1921 r. W przeddzień 150. urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z twórców niepodległości Polski w 1918 roku, Urząd Marszałkowski zaprasza na spotkanie  historii ze współczesnością, performance i kreacji artystycznej z wezwaniem do wspólnego świętowania stulecia Niepodległej w przyszłym roku. Impreza odbędzie się w poniedziałek (4 grudnia, początek o 12.30).

20171pwwilsudski

- Zapraszam do udziału w przygotowywaniu regionalnego programu wydarzeń rocznicowych i gorąco zachęcam do uczestnictwa w przyszłorocznych obchodach. Dołóżmy starań, by były to obchody na marę tego wielkiego jubileuszu, wspólne i radosne, interesujące i różnorodne, integrujące ponad podziałami, dające impuls do śmiałego spojrzenia w naszą wspólną przyszłość – zachęca marszałek Piotr Całbecki.
 W poniedziałek gospodarz województwa i przewodniczący sejmiku Ryszard Bober podejmą w Urzędzie Marszałkowskim samego marszałka Piłsudskiego (w tę rolę wcieli się Zbigniew Huzakowski z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Rex). Naczelnik Państwa, wraz z adiutantami, zajedzie przed Urząd autem z epoki i  zostanie przywitany na podjeździe przed budynkiem. Wspólnie z marszałkiem Całbeckim umieści na frontonie gmachu tablicę z apelem o wspólne świętowanie stulecia Niepodległej. W spotkaniu wezmą udział m.in. młodzież z kujawsko-pomorskich szkół średnich i harcerze.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)