Pielgrzymi wybierają Małopolskę

Małopolska jest chętnie odwiedzana nie tylko przez osoby, które szukają możliwości spędzenia aktywnego wypoczynku, podziwiania wyjątkowych krajobrazów czy udziału w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Wiele osób z całego świata decyduje się na przyjazd do Małopolski dla uniesień duchowych. Wędrując po regionie można wędrować po specjalnych szlakach pielgrzymkowych, zwiedzić wyjątkowe świątynie różnych wyznań oraz zobaczyć wiele innych, interesujących obiektów sakralnych.

małwwo

- Małopolska przyciąga historią, tradycją i wielokulturowością. Region od wieków jest nie tylko domem dla przedstawicieli wielu kultur i tradycji, ale też celem pielgrzymek wyznawców wielu religii. Bogatą spuściznę Małopolski widać niemal na każdym kroku – w tym zapierające dech w piersiach kościoły, bożnice i cerkwie, a w nich urzekające malowidła, witraże czy ikonostasy
– mówił Leszek Zegzda – odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za obszary turystyki i dziedzictwa kulturowego – podczas otwarcia I Międzynarodowego Kongresu Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej, który odbywa się w Krakowie. Przypomniał również, że tylko w ubiegłym roku Małopolskę odwiedziło 14,9 mln osób, z czego ponad 3,1 mln to odwiedzający z zagranicy.
Pielgrzymują katolicy…
W 2016 r. co piąta osoba z zagranicy jako cel podróży do Małopolski wskazywała cel religijny. Ogromny udział miały w tym Światowe Dni Młodzieży, w których wzięli udział młodzi pielgrzymi ze 180 krajów całego świata, 900 biskupów i 5,5 tys. akredytowanych dziennikarzy. Wszyscy uczestnicy ŚDM mogli zobaczyć zarówno największe obiekty sakralne, w tym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, Katedrę Wawelską, a także odwiedzić Wadowice – rodzinne miasto Karola Wojtyły.
…grekokatolicy i prawosławni…
 W 2013 r. dopisano do listy UNESCO 16 drewnianych cerkwi z Polski i Ukrainy, spośród których cztery znajdują się w Małopolsce (w powiatach gorlickim i nowosądeckim). Są to cerkwie Opieki Bogurodzicy w Owczarach, św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, św. Paraskewy w Kwiatoniu oraz św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych. Grekokatolicy i wyznawcy prawosławia mogą odwiedzić też sanktuarium znajdujące się na Świętej Górze Jawor w Beskidzie Niskim, gdzie po objawieniu Matki Bożej w 1925 r. wzniesiono drewnianą cerkiew. 12 lipca każdego, w dzień wspominania świętych apostołów Piotra i Pawła, z nieopodal znajdującej się Wysowej pielgrzymują do niej wierni, niosąc krzyże, które później wkopywane są przy sanktuarium.
…oraz żydzi
Małopolskę każdego roku odwiedza też wielu wyznawców judaizmu, którzy pielgrzymują nie tylko do Krakowa, ale też do licznych miast i miasteczek Małopolski.  Zwłaszcza wielu chasydów odwiedza miejsca związane ze słynnymi cadykami – ich przywódcami religijnymi – w sumie w Małopolsce znajduje się bowiem 11 oheli, gdzie są oni pochowani. Najbardziej znane i najchętniej odwiedzane z nich znajdują się w Bobowej, Gorlicach, Grybowej i Nowym Sączu. To właśnie tam przed wojną funkcjonowały silne ośrodki chasydzkie, a dziś pielgrzymi przybywają do tych miejsc zwłaszcza w „jorcajt” – rocznicę śmierci lub pogrzebu cadyków, będących wzorem pobożności i sprawiedliwości. Religijni żydzi wierzą bowiem, że wtedy ich dusza wraca w to miejsce i wysłuchuje przedstawianych im próśb.

Źródło: www.malopolska.pl
(ski)