„Nie chcę odchodzić, ale nie umiem już żyć”

W ubiegłym roku, na Pomorzu Zachodnim wśród nieletnich doszło do 18 prób samobójczych, z czego 9 było zakończonych śmiercią. Temu problemowi, występującemu także wśród młodych ludzi, poświęcona była konferencja edukacyjna organizowana przez Urząd Marszałkowski WZ. Spotkanie  otworzył członek zarządu Ryszard Mićko.

- Temat samobójstw wśród młodych ludzi jest trudny i wrażliwy, a ich przyczyn może być wiele. Niektóre z nich to dorastanie młodzieży w wirtualnym świecie, bez realnych przyjaciół, wyścig szczurów, dążenie do bycia najlepszym, a także wychowywanie „pod kloszem”. Często rodzice chcą uchronić dzieci i nie dają im doświadczyć trudności, które by hartowały ich charakter. Myślę, że ta konferencja przybliży nam tematykę, uzupełni naszą wiedzę i przyczyni się do niejednego uratowania ludzkiego życia  – mówił Mićko.
W kraju, w ciągu roku dokonywanych jest ok. 6000 prób samobójczych, ponad 100 u dzieci. W ciągu ostatnich czterech lat, na Pomorzu Zachodnim, średnio 20 osób do 18 roku życia, w każdym roku, podjęło taką próbę. Największa skala tego zjawiska miała miejsce w Szczecinie, Szczecinku, Koszalinie i Goleniowie. Najczęściej chcą odebrać sobie życie mężczyźni. Przyczyn prób samobójczych może być wiele, wśród nich są: choroby psychiczne, nieporozumienie rodzinne, przewlekłe choroby, zawody miłosne czy utrata źródła utrzymania. W województwie zachodniopomorskim do zamachów samobójczych najczęściej dochodziło w mieszkaniach, pomieszczeniach gospodarczych, w piwnicach i na strychach.
- Chciałabym zaapelować do państwa jako nauczycieli, pedagogów, abyśmy byli czujni, bo żyjemy w świecie, gdzie zarówno przestępstwa, które mogą być powodem do popełnienia takiego czynu, a także różnego rodzaju problemy rodzinne i wieku dorastania, będą widziane przede wszystkim przez państwa w szkole, bo rodzic często pędzi za codziennością i ich nie odnotuje – mówiła nadkomisarz Marzena Maćkowiak-Pluta z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Spotkanie przeznaczone było m.in. dla dyrektorów, nauczycieli, pedagogów szkolnych, wychowawców szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, psychologów, przedstawicieli samorządów lokalnych czy organizacji pozarządowych czyli do osób, które na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą.

Źródło: www.wzp.pl
(ski)