Camerimage po raz 25.

W sobotę (11 listopada) rozpoczyna się w Bydgoszczy 25. Camerimage, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych. Wydarzenie wypełnią prezentacje filmów fabularnych, spotkania z wybitnymi twórcami i warsztaty filmowe. Ten najważniejszy z światowych festiwali poświęconych sztuce operatorskiej wspiera finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

2017110cwge2

Centralnym punktem festiwalu jest Konkurs Główny o Złotą Żabę. Rywalizować będzie trzynaście obrazów odznaczających się kreatywnym wykorzystaniem obrazu w prowadzeniu filmowej narracji. Wśród filmów konkursowych znalazły się między innymi „Na karuzeli życia” Woody’ego Allena ze zdjęciami Vitorio Storaro czy „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego ze zdjęciami Piotra Sobocińskiego Jr.
W rywalizacjach konkursowych walczyć będą także filmy polskie, debiuty reżyserskie i operatorskie, wideoklipy, etiudy studenckie, pełnometrażowe i krótkometrażowe filmy dokumentalne oraz piloty seriali. W ramach festiwalu Urząd Marszałkowski po raz 8 organizuje Konkurs Spotów Reklamowych „Fundusze Europejskie w Kadrze”. Tematyka filmów związana jest z funduszami europejskimi, a ich zleceniodawcami są przedstawiciele instytucji zaangażowanych w zarządzanie i wdrażanie funduszy europejskich w Polsce. Do konkursu 15 instytucji nadesłało 17 spotów.
Wyjątkowym wydarzeniem będzie przekrojowa wystawa dorobku artystycznego David Lyncha „Silence and dynamism” w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Wernisaż z udziałem słynnego reżysera odbędzie się w niedzielę (12 listopada). Również w CSW zostaną pokazane zdjęcia jednego z najważniejszych amerykańskich fotografów Gregorego Crewdsona, które pochodzą z projektu „Cathedral of the pines”. W Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy od poniedziałku (13 listopada), w ramach ekspozycji „In the stream of time”, będzie można oglądać fotografie znajdujące w kolekcji hiszpańskiej kurator sztuki Lisy Garrido.
Częścią festiwalu będzie także gala finałowa 6. edycji programu profilaktyczno-filmowego dla młodzieży Sztuka Wyboru, organizowanego przez Urząd Marszałkowski, Komendę Wojewódzką Policji i Fundację Tumult. Podczas gali, która odbędzie się 16 listopada w bydgoskim Multikinie, poznamy twórców najlepszych krótkich filmów, dotyczących zagrożeń spotkających młode osoby. Tegoroczna edycja programu odbywa się pod hasłem „Kamera! Akcja! Reakcja!”.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)