100 lat niepodległości w Mielcu

Marszałek Władysław Ortyl stanął na czele Obywatelskiego Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu. To grupa osób z powiatu mieleckiego, które będą organizować i koordynować uroczystości z okazji tej wielkiej rocznicy, przypadającej na następny rok.

01ww

- Takie święto musi być elementem zgody i wspólnego działania dla dobra naszej Ojczyzny. Jest to czas i możliwość przybliżenia wielu ważnych postaci z tamtego czasu. Dzisiaj wszyscy wiemy jak ważne jest dziedzictwo – tego się nie wstydzimy, a kultura pamięci jest coraz bardziej powszechna w wymiarze publicznym – powiedział Władysław Ortyl, podczas pierwszego spotkania komitetu. Jego członkowie otrzymali symboliczne nominacje oraz odznaki wykonane na wzór słynnego parasola.
Honorowym przewodniczącym Komitetu został Jerzy Dębicki, żołnierz Armii Krajowej.
– Nie mogę odrzucić takiego zaszczytu. Wolałbym co prawda nie być w kręgu osób, które już nic nie potrafią zrobić. Proszę mnie traktować jako członka, który w razie potrzeby będzie działał – powiedział.
W gronie członków komitetu znaleźli się mielczanie – przedstawiciele instytucji i organizacji, działający na rzecz lokalnej społeczności w kontekście kultywowania 100-rocznicy odzyskania niepodległości.

Tomasz Leyko
Rzecznik Prasowy UMWP
FOT. Kacper Strykowski/hej.mielec.pl
Źródło: www.umwp.podkarpackie.pl
(ski)