Z pomocną dłonią dla drugiego człowieka

To oni wyciągają pomocną dłoń, pomagają w budowaniu pewności siebie i odnalezieniu spokoju. Mowa tu o pracownikach socjalnych, którzy w listopadzie obchodzą swoje święto. Zachodniopomorskie Obchody Dnia Pracownika Socjalnego, które odbyły się 7 listopada 2017 r. w Operze na Zamku, otworzył marszałek województwa Olgierd Geblewicz. W wydarzeniu uczestniczyła także członek zarządu Województwa Anna Mieczkowska, poseł na sejm RP Magdalena Kochan oraz przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina.

- Minęło  51  lat od czasu, kiedy w Polsce pojawił się zawód pracownik socjalny. Oficjalnie nazwę tego zawodu wprowadzono  Zarządzeniem  Ministra  Oświaty  z  dn.  4  listopada  1966  r. Trudno go zdefiniować, na pewno wiąże się ze szczególną cierpliwością i empatią. Na Pomorzu Zachodnim to ok. 8 tys. osób. Każdy człowiek w swoim powołaniu wykonuje inny zawód, jednak najtrudniejszą pracę wykonuje się z człowiekiem. Co roku doceniamy i nagradzamy właśnie te osoby. Życzę państwu wytrwałości i otwartości na dalsze lata pracy – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
- Pracownik socjalny to zawód niezwykle odpowiedzialny i  trudny a jednocześnie przywracający podopiecznym nadzieję i wiarę we własne możliwości. Dziękuję za zaangażowanie, za udzielaną pomoc i uśmiech, które są niejednokrotnie dla Państwa podopiecznych największych dobrem, jakiego doświadczają – mówiła członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska.
W uroczystości wzięli udział wolontariusze i pracownicy placówek pomocy i integracji społecznej oraz organizacji pozarządowych. Wśród uczestników pojawili się także przedstawiciele samorządów, powiatów, gmin, środowiska nauki oraz służb mundurowych. Spotkanie uświetnił występ duetu Jackpot – finalistów dziesiątej edycji Must Be the Music.
Podczas imprezy uhonorowani zostali laureaci konkursu marszałka województwa „Liderzy Służb Społecznych”, w którym przyznano nagrody i wyróżnienia.

Źródło: www.wzp.pl
(ski)