Antyterroryści w Urzędzie Marszałkowskim

Około 400 osób zostało ewakuowanych z budynku urzędu marszałkowskiego we Wrocławiu. W ćwiczeniach na wypadek zagrożenia zamachem terrorystycznym z podłożeniem ładunku wybuchowego wzięli udział: operatorzy z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego, policyjni pirotechnicy, straż pożarna i pogotowie ratunkowe. Nad urzędem krążył policyjny śmigłowiec na pokładzie, którego znajdował się strzelec wyborowy.

UMwwwD

Policyjne służby antyterrorystyczne oraz ratunkowe przeprowadziły dziś spektakularne ćwiczenia w urzędzie marszałkowskim. Według scenariusza ćwiczeń do gabinetu wicemarszałek Ewy Mańkowskiej wtargnęło dwóch uzbrojonych i zamaskowanych terrorystów. Oblali jednego z pracowników żrącą substancją, grozili bronią i podłożyli ładunek wybuchowy.
Zgodnie z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa sekretarz urzędu zarządził ewakuację wszystkich pracowników. W tym czasie napastnicy wzięli zakładników. Do akcji wkroczyli komandosi Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji. Zlikwidowali napastników, rozbroili ładunek, a straż pożarna wyniosła groźną substancję poza teren urzędu. Interweniowało pogotowie ratunkowe i straż pożarna.
Akcja trwała pół godziny, po czym została podsumowana na specjalnym spotkaniu służb biorących w nim udział. Było to pierwsze takie ćwiczenie w województwie dolnośląskim z zakresu reagowania na zagrożenia terrorystyczne, realizowane w ramach programu edukacyjnego pn. „Bezpieczny Dolnoślązak”.

Źródło: www.umwd.dolnyslask.pl
(ski)