Polsko-Chorwackie Forum Regionów

W Toruniu rozpoczęło się trzydniowe (12-14 października) VI Forum Regionów Polski i Chorwacji z udziałem reprezentacji wszystkich polskich województw i żupanii chorwackich. Tematem dyskusji są m. in. kwestie związane z europejską polityką spójności po 2020 roku, a także będące w dyspozycji samorządów narzędzia generowania rozwoju i wzrostu gospodarczego.

forumww7

Wydarzenie, któremu patronują ministerstwa rozwoju obu krajów, a także parlament, MSZ i Ministerstwo Rolnictwa Republiki Chorwacji oraz Chorwacka Izba Gospodarcza, odbywa się w toruńskim Dworze Artusa. Uroczystą sesji otwierającą forum rozpoczęło wystąpienie gospodarza województwa kujawsko-pomorskiego, marszałka Piotra Całbeckiego. Wśród pozostałych mówców byli m. in. prezes Związku Województw RP, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i przewodniczący Związku Żupanii Republiki Chorwacji Goran Pauk, a także wiceministrowie rozwoju Polski i Chorwacji, Adam Hamryszczak i Kristina Bilić, oraz chorwacka ambasador w Polsce Andrea Bekić.
W przerwie spotkania odbyła się konferencja prasowa z udziałem ambasador Bekić, Gorana Pauka, który jest też żupanem šibensko-kninskim, oraz marszałków Geblewicza i Całbeckiego:
Na wczoraj zaplanowano jeszcze dyskusje w panelach tematycznych dotyczących polityki spójności Unii Europejskiej w nowej perspektywie, turystyki biznesowej i gospodarczej współpracy transgranicznej, a także służącej tej współpracy transgranicznej infrastruktury. Jutro samorządowcy obu krajów rozmawiać będą o nauce w służbie gospodarki, rozwiązaniach w dziedzinie partnerstwa publiczno-prywatnego i dedykowanych samorządom narzędziach w dziedzinie kreowania rozwoju regionalnego.
Przy okazji forum goście odwiedzą Ciechocinek i Szafarnię, gdzie w Ośrodku Chopinowskim wysłuchają recitalu fortepianowego.
Organizatorami VI Forum Regionów Polski i Chorwacji są Związek Województw RP, Chorwacki Związek Żupanii, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ambasada Republiki Chorwacji w Warszawie.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)