Obudź w sobie bohatera

Pasja, zaangażowanie i praca na rzecz innych. To cechy, które wyróżniają lokalnych liderów. Trzydziestu z nich zostało twarzami akcji „Śląskie. Tu działamy. Lokalni bohaterowie inspirują”.

15077ww88

Celem akcji jest motywowanie mieszkańców regionu do oddolnych działań na rzecz najbliższego otoczenia oraz uświadomienie im, że przyszłość zależy tylko od nich. Inspiracją do takich działań mogą być właśnie lokalni bohaterowie. Wystawa prezentująca samych bohaterów oraz ich działania jest prezentowana w holu Dworca Głównego w Katowicach.
- To dla mnie wielkie wyróżnienie, że mogę spotkać tu ludzi, których na co dzień podziwiam. Staram się organizować różne akcje społeczne – zaczynałem od rajdu rowerowego, potem były kina letnie czy akcja wymiany ubrań „ciepłodzielnia”, wieczory z grami planszowymi w parku. Pomaganie innych zmienia nas samych i nasze postrzeganie świata i sprawia, że się chce bardziej, że trudno się potem zatrzymać – tłumaczy Rafał Wypior z Rudy Śląskiej.
W gronie lokalnych bohaterów są miejscy aktywiści, lokalni liderzy, społecznicy oraz inne osoby związane z województwem śląskim, które wykazują się energią, aktywnością i chęcią zmiany otoczenia, albo – tak jak w przypadku przedstawicieli fundacji „Leżę i pracuję” – zmieniają sposób myślenia o niepełnosprawności.
Spośród dziewięćdziesięciu zgłoszeń wybrano trzydziestu bohaterów, których zaproszono do sesji fotograficznej. Jej efekty można oglądać do 22 października w hali Dworca Głównego w Katowicach. Później wystawa zostanie zaprezentowana w Rybniku, Częstochowie i Bielsku-Białej.
-To kolejny przykład partycypacji społecznej w regionie. Przez historie i sylwetki tych ludzi, którzy znaleźli się na wystawie, chcemy pokazać, że warto działać, warto realizować pasje i marzenia, jednocześnie wspierając innych. My pokazujemy efekty ich pracy, żeby na ich przykładzie zmotywować innych, by wzięli sprawy w swoje ręce i nie bali się angażować społecznie – podkreślał Maciej Gramatyka, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Kolejnymi elementami akcji są filmowe wywiady oraz video vlogi autorstwa samych bohaterów.
Pomysłodawcą i organizatorem akcji „Lokalni Bohaterowie inspirują” jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Partnerem wydarzenia -  Muzeum Śląskie w Katowicach.

Źródło: www.slaskie.pl
(ski)