Święto Jedności Niemiec

3 października 2017 r. Niemcy  obchodzili po raz dwudziesty siódmy  swoje narodowe święto z okazji zjednoczenia Niemiec. Główne obchody odbywały się w tym roku w Nadrenii-Palatynacie –  regionie partnerskim woj. opolskiego.

foruww02

Dla uczczenia tego ważnego i szczególnie wyjątkowego wydarzenia dla każdego Niemca, przygotowano dwudniowy festyn w Moguncji, którą odwiedziło ponad pół miliona gości z Niemiec, ale także z zagranicy. W uroczystości otwarcia festynu wzięło udział wiele osobistości m.in. prezydent Republiki Federalnej Niemiec  Frank-Walter Steinmeier oraz kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angela Merkel.
Podczas obu festynowych dni województwo opolskie  zaprezentowało  się na dwóch stoiskach: w namiocie wystawienniczym  Porozumienia Czterostronnego na głównym rynku Moguncji oraz na dziedzińcu parlamentu w ramach prezentacji instytucji partnerskich z Polski, Czech oraz Francji. Na obu stoiskach tysiące gości mogło uzyskać informację na temat atrakcji turystycznych regionu, ale także podziwiać opolskie rękodzieło (porcelana opolska)  i posmakować naszych regionalnych produktów (chałwa, miód oraz cukierki, ciasteczka i czekoladowe smakołyki).  Niewątpliwie największą atrakcją kulinarną był jednak kołacz śląski, który tym razem został upieczony i dostarczony przez krapkowicką cukiernię Magosz.  Amatorów wypieków w trzech wersjach, tzn. z makiem, serem oraz jabłkami nie brakowało nawet przez jedną minutę imprezy. Przygotować poczęstunek dla tak wielu gości było nie lada wyzwaniem, ale przede wszystkim ogromną satysfakcją. Każdorazowa pochwała dotycząca walorów smakowych śląskiego ciasta z europejskim rodowodem dodawała skrzydeł obsługującym stoisko. Godnym i wartym do odnotowania jest również fakt, że ogromna liczba mieszkańców Moguncji kojarzy coraz częściej  Polskę z Opolszczyzną oraz jej słodkimi produktami regionalnymi.
Kolejne Święto Jedności Niemiec będzie obchodzone w Moguncji za 16 lat.

Źródło: www.opolskie.pl
(ski)