Cricoteka skończyła 3 lata

1446 wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, ponad 121 tys. odwiedzających i 68 zorganizowanych wystaw stałych i czasowych – tak w pigułce wyglądają 3 ostatnie lata Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA.

cwwwrico

Nowa siedziba wojewódzkiej instytucji już na stałe wpisała się w krajobraz nie tylko Krakowa, ale i całego województwa. Przyciąga wzrok, intryguje i wzbudza zachwyt znawców architektury.
W niezwykłej architektonicznej formie, w której połączono metal i szkło –  siedzibę znalazła instytucja, która w nowoczesny sposób promuje twórczość Tadeusza Kantora. Już sam budynek to hołd dla wielkiego reżysera – w  kształcie nawiązuje m.in. do szkicu Kantora człowiek niosący stół.
- W tym budynku swoje miejsce znalazły nie tylko nowoczesne przestrzenie wystawiennicze, ale też archiwum Cricoteki wraz z czytelnią, salą teatralną, edukacyjną, księgarnią oraz Crico-Cafe, która jest usytuowana na najwyższym piętrze budynku, skąd można podziwiać panoramę Krakowa. Zwiedzający mogą też zrelaksować się na placu przed budynkiem – wylicza Leszek Zegzda, członek zarządu województwa.
Siedziba Cricoteki budzi zachwyt polskich i zagranicznych architektów. Niepowtarzalny obiekt ma na swoim koncie już sporo nagród, m.in. Nagrodę Roku 2014 SARP, Lidera Małopolski 2014 (za najlepsze przedsięwzięcie roku w Małopolsce), Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicz, a także tytuły: Miejsce przyjazne maluchom 2015, Modernizacja Roku 2014 czy supermarki Radia Kraków.

Źródło: www.malopolska.pl
(ski)