Hala serwisowa dla Kolei Dolnośląskich

Ponad 12 mln zł będzie kosztować budowa hali serwisowej Kolei Dolnośląskich, która powstaje w Legnicy. Zaplecze serwisowe lokalnego przewoźnika zostanie uruchomione w grudniu tego roku.

Koleje Dolnośląskie to spółka, która w całości należy do samorządu województwa i obsługuje regionalne połączenia kolejowe. Dziś przewoźnik serwisuje swoje pociągi w dzierżawionym obiekcie w Miłkowicach.
W budowanej w Legnicy hali o powierzchni ponad 2 tys. metrów kwadratowych będą trzy tory serwisowe. Prace serwisowe będą mogły być tam prowadzone przy czterech pociągach jednocześnie.
Prezes Kolei Dolnośląskich Piotr Rachwalski podkreślił, że budowa nowej hali to duże oszczędności dla spółki. "Według szacunków uruchomienie własnej placówki serwisowo-naprawczej to w perspektywie najbliższych dziesięciu lat oszczędności rzędu 22 milionów złotych. Na inwestycji skorzysta też Legnica, ponieważ w obiekcie przy Pątnowskiej powstanie 30 nowych miejsc pracy" - podkreślił Rachwalski.
Koleje Dolnośląskie obecnie mają do dyspozycji 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz 25 pojazdów spalinowych.
W styczniu zarząd województwa dolnosląskiego podpisał umowę na zakup 11 nowoczesnych pociągów dla swojej kolejowej spółki. Przeznaczono na ten cel ponad 250 mln zł. To największa inwestycja w historii lokalnego przewoźnika. Umowa przewiduje zakup 11 pociągów typu Impuls 45 WE od firmy Newag SA. To pięcioczłonowe pojazdy o napędzie elektrycznym, wyposażone m.in. w bezprzewodowy dostęp do internetu, automaty biletowe, gniazda elektryczne przy fotelach.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)