Zabiegają o pomoc UE dla rejonów dotkniętych kataklizmem

Na zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego rejony Kujawsko-Pomorskiego , które najbardziej ucierpiały w wyniku sierpniowych nawałnic, wizytować będzie w poniedziałek (11 września) przedstawiciel Komisji Europejskiej Christopher Todd. Samorząd województwa, który od początku włączył się w organizację wsparcia dla poszkodowanych, zabiega w Brukseli o dodatkowe wsparcie i możliwość zmian w naszym RPO, pozwalających na odtworzenie zniszczonej infrastruktury.

pomwwoc

Kataklizm, który przeszedł przez północną i północno-zachodnią część regionu w nocy z 11 na 12 września, spowodował uszkodzenie ponad 6 tysięcy budynków, zerwał linie energetyczne, zniszczył drogi i plony, powalił lasy. Wartość strat przekracza 1,5 miliarda złotych. Unia Europejska posiada instrumenty, które mogą przyspieszyć i pomóc w odbudowie, a także pozwolić na stworzenie sprawnych systemów ostrzegania przed zagrożeniami i reagowania na nie – to Fundusz Solidarności UE, a także zgoda na zmiany i przesunięcia środków w Regionalnym Programie Operacyjnym.
– Chodzi o wykorzystanie środków Unii Europejskiej do uruchomienia programu ożywienia gospodarczego tej części województwa oraz projektów, których celem byłoby m. in. odtworzenie zniszczonej infrastruktury – wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki.
Christopher Todd, dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE, odwiedzi w towarzystwie marszałka Całbeckiego Tucholę, nadleśnictwo Woziwoda, ośrodek wypoczynkowy w Raciążu, Sośno oraz Wielowicz i Obodowo w gminie Sośno.
Samorząd województwa uruchomił pomoc dla społeczności i rodzin na terenach dotkniętych skutkami nawałnic już w pierwszych dniach po przejściu kataklizmu. Na początku akcji ratunkowej przekazaliśmy interweniującym w tych rejonach formacjom Ochotniczej Straży Pożarnej sprzęt do usuwania połamanych i powalonych drzew oraz pół tysiąca  specjalistycznych plandek do tymczasowego pokrywania zniszczonych dachów. Wkrótce potem rozpoczęliśmy dystrybucję paczek z pomocą doraźną i wyprawek szkolnych dla rodzin w najtrudniejszej sytuacji. Od 7 września rozwożona jest kolejna transza  darów – ponad 300 pakietów pomocowych oraz wyprawki szkolne - do parafii w dziewięciu gminach (Sośno, Sicienko, Szubin, Gostycyn, Kęsowo, Gąsawa, Janowiec Wielkopolski, Rogowo i Żnin) oraz do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Janowcu Wielkopolskim. Największy z tych transportów -  100 paczek z żywnością, środkami czystości i higieny osobistej oraz kocami i pościelą - trafił do parafii Wąwelno w gminie Sośno.
Kolejne przygotowywane kroki to pomoc w odbudowie domów i zakupie sprzętu gospodarstwa domowego (według wskazań gminnych ośrodków pomocy społecznej), przekazanie potrzebującym przyczep kempingowych lub kontenerów mieszkalnych, a także bezpłatne ferie zimowe dla dzieci.
Założona wartość wsparcia to 1,6 mln złotych (za pośrednictwem Stowarzyszenia Salutaris). Już uruchomiono jedną trzecią tej sumy.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego  
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)