XVII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

- W tym roku marszowi towarzyszy hasło „Ojczyzna w naszych sercach i pamięci”. Serdecznie dziękuję Wam, drodzy Sybiracy, za bohaterską postawę. To od was uczymy się patriotyzmu, pokory i przebaczania, a nade wszystko wierności Bogu i Ojczyźnie - mówił w czasie uroczystości marszałek Jerzy Leszczyński. - Najwyższy hołd oddajemy Sybirakom, którzy nigdy już w rodzinne strony nie wrócili. Serdecznie pozdrawiam Sybiraków, którzy przybyli do nas z najdalszych zakątków Polski, ale także Litwy, Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Estonii, Wielkie Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Australii. Szczególnie ciepło dziękuję za przybycie gościom, harcerzom i młodzieży szkolnej. Dziękuję za waszą postawę, za kultywowanie naszej narodowej tożsamości i tradycji.

0ww0

Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru organizowany jest od 17 lat. W piątek 8 września uczestnicy spotkali się najpierw przy Pomniku Katyńskim o godz. 10.00 (ul. Podleśna). Później nastąpił przemarsz do kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2, gdzie odbędzie się msza św. a po niej nastąpiło  złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem pod Pomnikiem Nieznanego Sybiraka.
W marszu wzięło udział kilkanaście tysięcy osób, głównie Sybiracy i ich rodziny, kombatanci, jak również młodzież szkolna i harcerze.
Marszowi towarzyszyły i inne wydarzenia: wystawa plenerowa przygotowana przez Muzeum Pamięci Sybiru pt. „Sybir – Niepodległość – Piłsudski. Pamięć Sybiru w Niepodległej” prezentowana na Rynku Kościuszki w Białymstoku oraz wystawa „Polacy w Kazachstanie 1936-1956.

Źródło: www.wrotapodlasia.pl
(ski)