Hity eksportowe z Warmii i Mazur

Polska systematycznie zwiększa wpływy z eksportu. W pierwszym półroczu br. Było to już niemal 100 mld euro. W dużej mierze jest to możliwe dzięki lokalnym specjalnościom eksportowym, szybko podbijającym zagraniczne rynki.

Bisnode Polska przeprowadził badanie stanowiące swoistego rodzaju barometr eksportu. Zadając dwa proste pytania: gdzie i co się eksportuje? W badaniu wzięło udział 25 tys. firm, które eksportowały przynajmniej raz w I kwartale 2017 roku. Jak wynika z badania, tylko kilka województw może pochwalić się kategoriami produktów lub usług, które są zdecydowanym lokalnym liderem eksportu.
Niekwestionowanym zwycięzcą tego zestawienia jest województwo warmińsko-mazurskie. Regionalni producenci mebli wytwarzają ponad 10 proc. całego eksportu regionu. Kolejne w zestawieniu województwa to kujawsko-pomorskie z wynikiem 8,6 proc. (produkcja opakowań i wyrobów z tworzyw sztucznych), wielkopolskie (produkcja mebli) i świętokrzyskie (produkcja płytek ceramicznych) 6,6 proc. Wynikiem powyżej 6 proc. mogą pochwalić się jeszcze woj. podlaskie (produkcja maszyn dla rolnictwa i leśnictwa), podkarpackie (sprzedaż wyrobów z tworzyw sztucznych) oraz dolnośląskie (produkcja opakowań i wyrobów z tworzyw sztucznych).
- Doskonaląc już rozwiniętą branżę, generujemy pewnego rodzaju efekt domina. Jeden sektor ciągnie za sobą kolejny. To dużo efektywniejsze działanie niż budowanie od podstaw – tłumaczy marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. – Dzięki ciężkiej pracy przedsiębiorców z naszego regionu mamy się czym pochwalić. Warmia i Mazury mają najwyższy wskaźnik koncentracji producentów mebli w Europie. Mamy trzecie miejsce w Unii Europejskiej pod względem produkcji arkuszy fornirowanych, sklejek, płyt laminowanych, wiórowych oraz desek. Czwarte miejsce w Unii pod względem produkcji pozostałych wyrobów z drewna, produkcji wyrobów z korka, słomy i materiałów do wyplatania – dodaje marszałek Brzezin.
W pierwszej dziesiątce rankingu producentów mebli tapicerowanych w Polsce aż 4 firmy są z Warmii i Mazur. Polska jest szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie.

Źródło: www.warmia.mazury.pl
(ski)