Jamboree Skautowe Polska 2023 ze wsparciem marszałka

Związek Harcerstwa Polskiego stara się o organizację Światowego Jamboree Skautowego 2023. To międzynarodowy zjazd środowiska harcerskiego. Dziś, w środę 9 sierpnia marszałek Olgierd Geblewicz podpisał z przedstawicielami Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP porozumienie o współpracy.

 

XXV Światowe Jamboree Skautowe 2023 porwieniehpto największe wydarzenie edukacyjne adresowane do 50 tys. młodych ludzi ze 168 krajów świata, członków Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM).
Decyzja, czy wydarzenie odbędzie się w Polsce, czy w Korei Południowej, zapadnie już w przyszłym tygodniu, 16 sierpnia br., podczas Światowej Konferencji Skautowej w Azerbejdżanie. Jeśli wygra polska oferta, impreza odbędzie się w Gdańsku.
Jednym z najistotniejszych elementów polskiej propozycji jest program "Home Hospitality", który zakłada ugoszczenie na terenie całego kraju 40 tys. harcerzy w okresie poprzedzającym lub następującym po jamboree. Jest to forma podobna do tej, z jaką spotkaliśmy się przy okazji organizacji Światowych Dni Młodzieży.
- Związek Harcerstwa Polskiego to znakomity partner do realizacji misji wychowawczej, tak ważnej w kontekście zmian cywilizacyjnych. Wpływa na socjalizację dzieci, uczy odpowiedzialności, samodzielności, umiejętności współpracy i zwyczajnie odciąga od komputera. Trzymam kciuki, abyśmy już niedługo gościli na Pomorzu Zachodnim skautów z całego świata – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.
Podpisane przez marszałka oraz komendant Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP Elizę Gilewską porozumienie stanowi wzajemną deklarację współpracy przy realizacji Programu „Home Hospitality”. – Porozumienie pozwoli nam udokumentować możliwości organizacji programu podczas konferencji w Baku i otworzy drogę do dalszej współpracy – podkreśla Eliza Gilewska. Wizyta harcerzy będzie też świetną okazją do promocji Pomorza Zachodniego i zapoznania mieszkańców różnych krajów z historią, tradycją, czy walorami turystycznymi naszego regionu.
Chorągiew Zachodniopomorska ZHP liczy 12 hufców, w których zrzeszonych jest 4 tys. harcerzy.  

Źródło: www.wzp.pl
(ski)