Zdolni z Pomorza pod żaglami

Najbardziej utalentowani pomorscy uczniowie rozpoczęli 8 sierpnia naukowy obóz. Oprócz nauki będzie też rekreacja. Pierwszego dnia było wspólne żeglowanie z Mieczysławem Strukiem.
120 uczniów z całego Pomorza i cztery tygodniowe turnusy. Dzięki unijnemu dofinansowaniu w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS w Górkach Zachodnich młodzi ludzie będą  zdobywali wiedzę i żeglarskie szlify.

ZdolnNCWWŻ

Pielęgnujcie pasje!

Podczas spotkania inaugurującego obozy naukowe marszałek Mieczysław Struk wręczył uczniom karty uczestnika obozu. Potem były wspólne zajęcia i rejs, bo żeglowanie to wielka pasja marszałka. – Żeglowanie wymusza odpowiedzialność na jachcie i kształtuje charakter - tłumaczył młodzieży marszałek, który ma patent kapitana jachtowego. Rejs pod okiem tak doświadczonego żeglarza to wspaniałe połączenie żeglarskiej teorii i praktyki. Po powrocie do portu rozpoczęły się zajęcia edukacyjne.
Obóz w Górkach Zachodnich
Letni obóz naukowy to forma wsparcia dla wybitnych uczniów uczestniczących  w projekcie. Podczas tygodniowego pobytu nad morzem, młodzież będzie codziennie przez 5 godzin uczestniczyć w zajęciach i warsztatach, a 2 godziny spędzi pływając na jachtach. W czterech turnusach uczestniczyć będzie 120 osób. – Aby zakwalifikować się na jeden z czterech turnusów młodzi ludzie musieli spełnić kilka warunków – mówi Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu UMWP.  Pod uwagę były brane m.in. wyniki konkursów organizowanych w ramach projektu, udział w spotkaniach akademickich. Liczyły się także osiągnięcia w olimpiadach naukowych.

Zdolni z Pomorza

Jest to nowatorski i unikatowy w kraju projekt prowadzony przez samorząd województwa pomorskiego. Jego celem jest zapewnienie szczególnie uzdolnionym uczniom pomorskich szkól wsparcia w osobistym rozwoju. Wsparcie udzielane jest uczniom posiadającym talenty zarówno w dziedzinie nauk ścisłych oraz humanistycznych. W roku szkolnym 2016/2017 w programie uczestniczyło 1246 uczniów. Odnosili oni liczne sukcesy w olimpiadach i konkursach. Dla wszystkich uczestników, była to szansa nie tylko na rozwój swoich uzdolnień, ale również na nawiązanie kontaktu z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach.

Źródło: www.pomorskie.eu
(ski)