Koleje Mazowieckie testują system śledzenia pociągów

Pasażerowie Kolei Mazowieckich będą mogli sprawdzić gdzie w danej chwili jest ich pociąg. Spółka uruchomiła właśnie na dwóch liniach pilotażowy program śledzenia pociągów i informacji pasażerskiej.

1w5140

Aby skorzystać z systemu śledzenia pociągów należy na urządzenie mobilne ściągnąć aplikację tropKM. W ten sposób można sprawdzić np. czy pociąg przyjedzie zgodnie z planem. Rozwiązanie to zostało uruchomione pilotażowo i przez dwa kolejne miesiące KM będą zbierać opinie i uwagi od jego użytkowników.  - Stawiamy na innowacyjne rozwiązania, także te technologiczne i organizacyjne - podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Dziś większość z nas praktycznie nie rozstaje się z telefonem czy tabletem, a możliwość sprawdzenia przez aplikację tropKM, gdzie aktualnie znajduje się nasz pociąg to duże udogodnienie - podkreślił  Struzik.
Prezes KM Robert Stępień zaznaczył, że uruchomiony z początkiem sierpnia system śledzenia pociągów na liniach kolejowych nr 27 Nasielsk-Sierpc oraz nr 33 Sierpc-Płock-Kutno, a także do wyszukiwarki połączeń wszystkich pociągów tego przewoźnika, to nowoczesne i bardzo wygodne rozwiązanie dla pasażerów.
- Za pomocą kilku kliknięć mogą sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się ich pociąg. System został uruchomiony pilotażowo i przez dwa kolejne miesiące będziemy zbierać opinie i uwagi jego użytkowników. Chcemy rozwijać system informacji pasażerskiej, a ten projekt będzie, mam nadzieję, przykładem dobrej praktyki, którą będziemy kontynuować rozszerzając o kolejne linie obsługiwane przez pociągi Kolei Mazowieckich - oświadczył Stępień.
Jak wyjaśniło w komunikacie biuro prasowe mazowieckiego urzędu marszałkowskiego, zasady działania systemu RUMOBIL są proste: system jest oparty na urządzeniach GPS, a pasażerowie otrzymują dostęp do aplikacji na urządzenia mobilne oraz dostęp do strony www z urządzeń stacjonarnych.
Dzięki RUMOBIL możliwe jest ustalenie aktualnej lokalizacji pociągu. Podróżni mają też dostęp do interaktywnej mapy, gdzie mogą zobaczyć aktualną pozycję pociągu wraz z informacją o jego numerze, relacji oraz aktualnej prędkości z jaką się porusza - pozycja pociągu jest aktualizowana automatycznie co 15 sekund. System umożliwia jednocześnie określenie wielkości opóźnienia pociągu, jeżeli takie występuje, opis taboru i utrudnień na linii. Dodatkowo istnieje możliwość sprawdzenia aktualnego rozkładu jazdy pociągów.
Uwagi, dotyczące systemu RUMOBIL, który będzie przez najbliższe dwa miesiące poddawany testom, w tym nieprawidłowości w działaniu aplikacji można zgłaszać pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Tam też można przekazywać opinie o infokioskach, które otwarto w budynku starostwa w Sierpcu oraz na dworcu kolejowym w Płocku - służą one pasażerom w uzyskiwaniu informacji przydatnych w podróżach pociągami KM.
- Urządzenia wyposażone są w duży ekran dotykowy, tradycyjną klawiaturę umożliwiającą nawigowanie i poruszanie się po wyświetlonej stronie. Posiadają dokładnie te same funkcje i zasadę działania, co aplikacja na urządzenia mobilne - wyjaśniło biuro prasowe mazowieckiego urzędu marszałkowskiego.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)