W sierpniu wszystko gra!

Korowód góralskich bryczek, widowiska plenerowe czy spotkania z folklorem z całego świata – to tylko niektóre z atrakcji, jakie odbędą się w sierpniu dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego przyznanemu w ramach programu „Małopolska. Wszystko gra!”. Każdy – zarówno turysta, jak i mieszkaniec – znajdzie coś ciekawego dla siebie. Szczegóły poniżej.

2wwww1

W Bukowinie Tatrzańskiej – Sabałowe Bajania

Już od najbliższej środy, 9 sierpnia, na wszystkie osoby odwiedzające Podhale czekać będzie mnóstwo atrakcji podczas Sabałowych Bajań. Wydarzenie, które organizowane jest od 50 lat, po raz kolejny zainauguruje korowód z banderią konną i góralskimi bryczkami. Przez kolejne cztery dni w Bukowinie Tatrzańskiej będzie można spotkać gawędziarzy, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych z  regionu, ale także bardziej odległych zakątków Polski.
Co jeszcze czeka na uczestników Sabałowych Bajań? Chociażby prezentacje kapel ludowych, spektakle teatralne, degustacje potraw regionalnych czy zawody strzeleckie. Kulminacją wydarzenia będzie koncert plenerowy Sabałowa Noc, podczas którego na zbójników będą pasowani mężczyźni w szczególny sposób przyczyniający się do wspierania kultury regionalnej. Kobiety uhonorowane zostaną z kolei tytułami "Wiyrchowych Orlic”. Koncertowi będzie towarzyszyć rozpalanie góralskiego ogniska – watry. Więcej
W Zakopanem – spotkania z folklorem z całego świata
Natomiast już od 17 sierpnia w stolicy Tatr wystartuje Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. To odbywające się od pół wieku wydarzenie nie tylko promuje podhalański folklor, ale daje także możliwość poznania kultury ludowej z innych stron świata. Uczestnicy festiwalowych wydarzeń zobaczą zmagania w powożeniu oraz barwny korowód ulicami Zakopanego. Będą mogli wziąć udział także w kiermaszu sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego oraz koncertach. Z kolei na miłośników zwierząt czekać będzie wystawa owczarków podhalańskich, a dla dzieci – warsztaty i ciekawe zajęcia.

W Krynicy-Zdroju – operetki i spektakle

Prawdopodobnie nigdzie nie ma drugiego takiego miejsca, gdzie można lepiej poczuć atmosferę międzywojennej Polski, niż w Krynicy-Zdroju podczas Festiwalu im. Jana Kiepury. Przez osiem dni – od 12 do 19 sierpnia – w małopolskim uzdrowisku zaprezentowane zostaną największe dzieła operowe, operetkowe, spektakle baletowe czy teatralne. Wszystko to odbywać się będzie w urokliwej scenerii krynickiej Pijalni Głównej, Starego Domu Zdrojowego czy tamtejszego deptaku. Warto podkreślić, że tym roku w hołdzie dla Jana Kiepury wystąpią nie tylko najbardziej uznani polscy śpiewacy, ale również artyści z USA, Włoch, Rosji, Korei Południowej, Chin czy Danii.Wszyscy uczestnicy festiwalu mogą być pewni, że podczas festiwalu znajdą coś dla siebie – przewidziano bowiem aż 30 różnego rodzaju wydarzeń!

Źródło: www.malopolska.pl
(ski)