W Podkarpackim powstanie kopalnia siarki

Około 70 mln zł kosztować będzie budowa kopalni siarki w Baszni k. Lubaczowa na Podkarpaciu. Dzięki inwestycji, która ma być gotowa wiosną 2018 r. pracę znajdzie ok. 100 osób. Trzeciego sierpnia wmurowany został kamień węgielny pod budowę kopalni. Kopalnia powstanie w miejscu, gdzie do 1993 r. wydobywano już siarkę.

Jak powiedział prezes spółki Polska Siarka Maciej Banaś, siarka w Baszni będzie wydobywana metodą podziemnego wytapiania. "Liczymy, że obiekt uda nam się wybudować do końca tego roku, tak byśmy mogli przeprowadzić próbne wydobycie i pełną parą ruszyć wiosną przyszłego roku" - dodał. Jak zaznaczył Banaś, dotychczas jedyną kopalnią na świecie, gdzie wydobywa się siarkę metodą podziemnego wytapiania jest należąca do Grupy Azoty kopalnia Osiek.
Podczas uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kopalni "Basznia II" wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaznaczyła, że reaktywacja kopalni w Baszni to ważna inwestycja w regionie.
- Wykorzystanie zasobów naturalnych Podkarpacia i odpowiednie zagospodarowanie terenów to szansa na rozkwit Ziemi Lubaczowskiej i rozwój gospodarczy całego województwa - dodała.
Natomiast marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że inwestycja przyczyni się do powstania wielu miejsc pracy. - Bardzo ważna jest deklaracja zatrudnienia blisko 100 osób. Te miejsca pracy wygenerują wokół kolejne. Konieczna jest również poprawa infrastruktury komunikacyjnej i tu deklaruję samorządowe wsparcie. Cieszę się, że takie inicjatywy powstają na Podkarpaciu - powiedział Ortyl.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)