Rowerem z Berlina do Kłajpedy

Samorządowcy z Pomorza chcą zbudować międzynarodową trasę rowerową, która biegnąć ma przez Polskę. Połączyłaby ona Berlin z Kłajpedą, a nawet Tallinem.

O pojawieniu się takiego pomysłu mówiła Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w trakcie zorganizowanej pod koniec lipca konferencji „Jeziorna Trasa Rowerowa – szansa na wzmocnienie atrakcyjności turystycznej regionu".
– Powstał pomysł, by poza Pomorskimi Trasami Rowerowymi wytyczyć nowe trasy, przebiegające równoleżnikowo przez nasze województwo. To nawiązanie do tego, co w tej chwili dzieje się na Pomorzu Zachodnim – wyjaśniała Chełkowska. Jak dodawała cała proponowana trasa miałaby około 1200 kilometrów długości i łączyłaby Berlin z np. Kłajpedą lub Tallinem.
Trasa miałaby ok. 1200 km długości i łączyłaby Berlin z np. Kłajpedą lub Tallinem. Jedna z zaproponowanych przez urzędników tras miałaby przebiegać przez cztery województwa - zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz podlaskie.  
Na razie więcej szczegółów wiadomo na temat koncepcji budowy Jeziornej Trasy Rowerowej. Z wyliczeń samorządu województwa pomorskiego wynika, że uruchomienie szlaku kosztowałoby około 80 mln zł. Jego długość na Pomorzu wynosiłaby 170 km.
Jak czytamy na stronie pomorskiego urzędu marszałkowskiego, to samorządy miałyby znaleźć pieniądze na budowę ścieżki. Ale sprawę miałby ułatwić międzynarodowy charakter szlaku, wpisujący się w format Euro Velo, czyli certyfikatu bezpiecznych i komfortowych tras rowerowych.
– Trasa zbudowana zgodnie z wytycznymi Euro Velo pozwala zyskać środki z Komisji Europejskiej oraz różnych, innych międzynarodowych źródeł – wyjaśnia Chełkowska.Obecnie w województwie pomorskim rowerzyści mogą korzystać z trzech dużych tras: trasę wiślaną nr 9 z Gdańska przez Żuławy Wiślane aż do Kwidzyna, trasę nadbałtycką nr 10 i trasę Żelaznej Kurtyny nr 13. Samorząd planuje rozbudowę infrastruktury dla rowerzystów - wzdłuż szlaków ma stanąć ponad 80 miejsc postojowych, przystosowanych do potrzeb rowerzystów i jednocześnie związanych z danym subregionem.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)