Strefa Centralna stawia na gospodarkę

Uzbrojenie terenów inwestycyjnych, stworzenie spójnego systemu komunikacji publicznej, wzmocnienie szkolnictwa zawodowego i w końcu zapewnienie miejsc w przedszkolach i żłobkach.  Kontrakt Samorządowy Strefa Centralna, to odpowiedź na potrzeby gospodarki środkowej części Pomorza Zachodniego. Wsparcie dla wartych ponad 52,6 mln zł projektów podpisali w Drawsku Pomorskim marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Jarosław Rzepa.

kw0

Jeszcze do niedawna główną barierą rozwoju środkowej części Pomorza Zachodniego była infrastruktura transportowa. Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego jakość dróg wojewódzkich się zdecydowanie podnosi. Teraz fundamentem wzrostu gospodarczego jest zapewnienie uzbrojonych terenów inwestycyjnych i pracowników. Ci drudzy muszą przecież jakoś do pracy dojechać, muszą mieć zapewnioną opiekę nad dziećmi.
- Kontrakty samorządowe, to inwestycje dokonywane z precyzją skalpela. O tej dokładności nie mogło by być mowy, gdyby nie szczegółowe rozpoznanie barier rozwojowych. Samorządy Strefy Centralnej bardzo ambitnie podeszły do szansy jaką daje Kontrakt Samorządowy i w ramach tego instrumentu zawarły największe pod względem finansowym porozumienie. Wzmacniacie i inwestujecie w te punkty, które z pewnością przyniosą zyski – powiedział Olgierd Geblewicz.
Te inwestycje to 33 ha uzbrojonych terenów w Czaplinku, Łobzie i w powiecie Świdwińskim. To nowe kierunki kształcenia w lokalnych szkołach zawodowych związane m.in. z branżą OZE, ale i wzmocnienie tych już istniejących jak mechanika czy rolnictwo. To również doposażenie pracowni szkolnych, staże u pracodawców czy tak potrzebne na starcie kursy zawodowe, m.in. dla spawaczy. Dodatkowo dla całego obszaru Strefy Centralnej zostanie utworzone Centrum Popularyzujące Naukę w Świdwinie, które swoim zasięgiem ma objąć 10 tys. uczniów.
- Znacząca część środków Kontraktów Samorządowych trafia bezpośrednio do młodego człowieka, ucznia, uczennicy. Chcemy tworzyć lepsze szanse na starcie, bo to najlepszy sposób by rozwijać nasze małe ojczyny. Podobnie jest z przedsiębiorcami, dla których pomoc w postaci infrastruktury i dobrze wykształconych kadr, jest zachętą do dynamicznego rozwoju. Sukces każdego, przełoży się na wspólny sukces regionu.  - mówił Jarosław Rzepa.
Kontrakt Samorządowy Strefa Centralna, to próba systemowej odpowiedzi na rozwiązanie barier, które ograniczają rozwój powiatów Drawskiego, Łobeskiego i Świdwińskiego oraz gmin Czaplinek, Drawsko Pomorskie, Kalisz Pomorski, Ostrowice, Wierzchowo, Złocieniec, Dobra, Łobez, Radowo Małe, Resko, Węgorzyno, Brzeżno, Rąbino, Sławoborze, Świdwin, Miasto Świdwin, Połczyn-Zdrój. Partnerem tej największej pod względem umowy w ramach Kontraktów Samorządowych jest również Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Złocieniec, które stworzy niskoemisyjny system publicznej komunikacji miejskiej na obszarze Strefy Centralnej.
Równie ważną część KS stanowią działania bezpośrednio adresowane do mieszkańców Strefy Centralnej. W żłobku w Węgorzynie powstaną 23 miejsca dla dzieci, Gminy Rąbino i Resko rozwiną edukację przedszkolną. Świdwin, Połczyn Zdrój i Resko zainwestują spore pieniądze w edukację podstawową, a zawodówki będą rozwijać powiaty Świdwiński, Łobeski i Drawski. Tylko w tym ostatnim projekcie działania obejmą 400 uczniów z 6 szkół zawodowych. Wsparcie z RPO pomoże zorganizować staże i praktyki, zapewni pomoc stypendialną, doradztwo zawodowe a także kursy i szkolenia m.in. kurs kwalifikacyjny technik cyfrowych procesów graficznych, prawo jazdy kat. B, kurs event manager, spawalniczy, obsługi kas fiskalnych, kulinarny.
Kontrakty Samorządowe to instrument stosowany tylko w województwie zachodniopomorskim. Koncentruje się na realizacji powiązanych ze sobą działań, opartych na mocnych stronach lokalnych samorządów z minimum trzech gmin.

Źródło: www.wzp.pl
(ski)