Odkryj Lubuskie!

Raj dla podróżników, pełen jezior, lasów, nieodkrytych zamków i pałaców, a także zielona kraina nowoczesnych technologii z kosmiczną energią - takie jest Lubuskie! Odkryj je podczas tegorocznego święta regionu, 23 i 24 czerwca w Zielonej Górze. - Chcemy pokazać, co warto odkryć w regionie lubuskim, bo jest to ciągle tajemnicza perła – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Partnerem tegorocznego święta jest National Geographic. Na scenie zaś pojawią się Maria Sadowska i Paweł Domagała.

KKWK658

Odkrywanie czas zacząć

Wielkie świętowanie, a zarazem odkrywanie Lubuskiego rozpocznie się już w piątek 23 czerwca. Najpierw odkrywać będziemy muzyczną stronę regionu. Jak co roku koncertem promenadowym uraczą nas filharmonicy zielonogórscy. Tego dnia zaczniemy odkrywać także podróżnicze tajemnice regionu. O godz. 9:00 ruszy bowiem Konferencja dla przedsiębiorców z branży turystycznej pt. Gościnne Lubuskie.
Jednak piątek, to dopiero rozgrzewka. Prawdziwa moc atrakcji czekać będzie na Lubuszan i gości regionu w sobotę. Pierwsze kroki warto tego dnia skierować na Festiwal Podróżników organizowany przez National Geographic. Będzie to już druga edycja inspirującego projektu podróżniczego. Festiwal Podróżników skupia najciekawszych globtroterów, sportowców, odkrywców, blogerów, fotografów i autorów książek. Podczas kilkunastu godzin uczestnicy wydarzenia będą mogli usłyszeć i obejrzeć historie z najdalszych zakamarków świata i wspólnie z zaproszonymi gośćmi przeżyć je jeszcze raz. - To fantastyczna okazja do spotkania z ludźmi, którzy eksplorują, odkrywają i podróżują. To okazja do poznania niesamowitych, inspirujących historii ludzi z wielką pasją – zachęca Agnieszka Franus, redaktor naczelna “National Geographic” oraz “National Geographic Traveler”.

Festiwal odwiedzą m.in.:

- Nela Mała Reporterka – autorka książek dla najmłodszych, w których opowiada o swoich przygodach i podróżach, a także o świecie zwierząt.
- Jakub Rybicki i Paweł Wicher – podróżnicy, przyjaciele, którzy razem wybrali się w podróż rowerami na Grenlandię  opowiedzą o projekcie „Greenland Ice Trip”
- Busem przez Świat – Karol, Ola i kolorowy busik, którym zwiedzili już ok 50 państw na pięciu kontynentach, autorzy bloga i książek o podróżach
- Mateusz Waligóra – dziennikarz National Geographic, który razem z fotografem Michałem Dzikowskim dokumentują nieodwracalne zmiany kultury, tradycji i miejsc w projekcie BEFORE ITS GONE
- Krzysztof Starnawski – polski sportowiec ekstremalny, płetwonurek, taternik. Specjalizuje się w nurkowaniu w jaskiniach oraz nurkowaniu pod lodem. Ekspedycje nurkowe
- Marcin Tomaszewski – taternik, członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie
- Dawid Andres i Hubert Kisiński – podróżnicy, którzy pokonali rowerami amazonkę
Ponadto National Geographic zaprasza do kina podróżnika w Lubuskim Teatrze. Odbędą się tam projekcje filmów podróżniczych.
Odkryć będzie można też Lubuskie. - W tym roku promujemy zamki, pałace i dwory, a także jeziora. Chcemy pokazać szerzej co warto odkryć w regionie lubuskim, bo jest to ciągle tajemnicza, nieodkryta perła. National Geographic ma nas przeprowadzić przez region. Czasem sami nie widzimy, co jest u nas fantastyczne, być może z zewnątrz widać to lepiej – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Będzie też coś iście kosmicznego. -  Roboty, marsjańskie łaziki, zaprzyjaźnione firmy, które realizują kosmiczne, odlotowe projekty. Będzie również dla dzieci strefa wynalazców – wymienia marszałek Polak.
- W strefie innowacji i kosmosu znajdzie się 12 niezwykłych planet – wyjaśnia Tomasz Siemiński – dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury – współorganizator ŚWL. Będą planety:  teatralna, innowacyjności, molekularna, satelitarna, medycyny kosmicznej, sportowa, górnictwo kosmiczne, obserwacja ziemi, wirtualna rzeczywistość, Szkoła na widelcu Grzegorza Łapanowskiego, budownictwo marsjańskie oraz Młodzi On-Life. – Warto odbyć podróż po tej niezwykle ciekawej i różnorodnej galaktyce, aby odkryć Lubuskie – zachęca Siemiński. W rynku, w samych sercu wydarzeń stanie Centrum Informacji Kosmicznej Orange. Będzie to prawdziwe centrum zarządzania lubuską galaktyką, pełne nowoczesnych technologii, których będzie można dotknąć i je przetestować.
Bajkowo i muzycznie
Luuskie pokaże się także od strony magicznej, niezwykłej. - Będziemy mieli również specjalny program dla dzieci: inscenizacja plenerowa Lubuskiego Teatru - baśniowy orszak z lalkami – wyjaśnia marszałek Polak.

Źródło: www.lubuskie.pl
(ski)