W Pomorskim jednolity system poboru opłat w komunikacji

W 2020 r. ma powstać na terenie województwa pomorskiego zintegrowany system poboru opłat oraz jednolitej informacji pasażerskiej. Zadanie to będzie wykonane w ramach międzynarodowego projektu "Interconnect", który zainaugurowano w Gdańsku.

Testowanie nowych rozwiązań dla podróżnych ma się rozpocząć w połowie 2018 r. w Słupsku, Starogardzie Gd. oraz na wybranych kierunkach w Gdańsku i Gdyni. (fot.pixabay)
"Nie ukrywamy tego, że bolączką systemu transportowego w Pomorskiem jest brak integracji wszystkich przewoźników w transporcie publicznym: kolejowym, autobusowym, zarządzanym przez samorządy, ale też i prywatnym. Chcemy doprowadzić do tego, aby na terenie całego województwa powstał jednolity system biletowy oraz poboru opłat" - powiedział na konferencji prasowej, wicemarszałek województwa pomorskiego, Ryszard Świlski.
Budżet projektu "Interconnect" wynosi 3,5 mln euro, z czego 1,5 mln euro będzie wydane w Pomorskim. W przedsięwzięciu, oprócz samorządu województwa pomorskiego, uczestniczy osiem podmiotów ze Szwecji, Niemiec, Danii, Litwy i Estonii. Partnerem wiodącym w projekcie jest Region Blekinge w Szwecji.
"Wyobraźmy sobie taką sytuację, że jesteśmy gośćmi ze Szwecji i chcemy, nie korzystając z własnego samochodu przybyć na teren województwa pomorskiego i mamy pewien dylemat - nie wiemy, gdzie i jakie bilety kupić, nie wiemy czy możemy płacić kartą, nie znamy rozkładu jazdy komunikacji itd. Projekt Interconnect ma te dylematy i problemy rozwiązać" - wyjaśnił kierownik projektów międzynarodowych o strategicznym znaczeniu Regionu Blekinge, Wiktor Szydarowski.
Docelowo, jeśli projekt "Interconnect" się powiedzie, będzie możliwy dojazd mieszkańców tych miast do Karlskrony (Szwecja) na podstawie jednego biletu z wykorzystaniem pomorskiej kolei i terminala promowego w Gdyni.
Do projektu "Interconnect" przystąpiły m.in. Rostock (Niemcy), gmina Guldborgsund (Dania), Kłajpeda Transport Publiczny (Litwa) oraz gmina Viimsi (Estonia).

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)