Biznes kwitnie w Małopolsce

- Małopolska to nie tylko jeden z najlepiej rozwijających się regionów w Polsce i Europie, ale także prężnie działający ośrodek gospodarczy w kraju i doskonałe miejsce do rozwijania biznesu. Potwierdzają to zarówno twarde dane jak i przedsiębiorcy prowadzący swoje firmy w regionie – mówił marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa podczas konferencji dotyczącej najnowszego „Raportu o sytuacji mikro i małych firm”, opracowanego przez Bank Pekao SA.

170419MIS205d

Jak wynika z danych, nieustannie rośnie liczba przedsiębiorstw działających w Polsce, w samej tylko Małopolsce działalność prowadzi obecnie ponad 371 tys. firm. Od 2008 r. ich przyrost wyniósł ponad 20%, podczas gdy średnia dla Polski to 11%. Dotyczy to także przedsiębiorstw technologicznych i start-upów, które coraz mocniej zaznaczają się w gospodarce regionu – Kraków jest drugim po Warszawie miejscem do lokowania start-upów (działa tu 11% wszystkich polskich start-upów).
Wyniki badania przeprowadzone przez Bank Pekao potwierdzają też, że Małopolska jest świetnym miejscem do rozwijania biznesu. To właśnie przedsiębiorcy z Małopolski najwyżej ocenili sytuację swoich firm oraz otoczenia gospodarczego. Województwo małopolskie jest jedynym regionem, w którym oba wskaźniki – za ostatnie i przyszłe 12 miesięcy – wzrosły w porównaniu z badaniem z roku 2015. Właściciele mikro i małych firm z Małopolski byli także największymi optymistami, jeśli chodzi o sytuację gospodarczą w kolejnych 12 miesiącach. Małopolanie bardzo dobrze ocenili także jakość usług i współpracę z lokalną administracją. Co ważne, Małopolskie jest jedynym województwem, w którym wzrosła dostępność zewnętrznego finansowania za ostatnie i przyszłe 12 miesięcy (odpowiednio o 0,3 i 0,7 punktu). Tylko nasz region może poszczycić się także największą liczbą studiujących przedsiębiorców, a wielkość średniej oceny przychodów z eksportu jest w naszym regionie rekordowo wysoka.
Wyniki raportu jednoznacznie pokazują, że rok 2016 był dobrym okresem dla inwestycji realizowanych przez małe firmy. Aż 49% z nich zainwestowało w rozwój, zwiększyły się także nakłady inwestycyjne. Głównym źródłem finansowania były środki własne przedsiębiorstw, jednak znaczną rolę odegrały także środki zewnętrzne – wzrósł odsetek inwestycji sfinansowanych kredytem, dynamicznie na popularności zyskał także leasing.

Źródło: www.malopolska.pl
(ski)