Wielka debata o Dolnym Śląsku

„Samorząd u progu zmian” – pod takim hasłem odbył się we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia III Dolnośląski Kongres Samorządowy, zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Kongres, w którym udział wzięło ponad 500 samorządowców, dziennikarzy, przedstawicieli biznesu, działaczy organizacji pozarządowych oraz ekspertów otworzył Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

IIIDKS3d

Dolnośląski Kongres Samorządowy zorganizowany został już po raz trzeci, a główne tematy tegorocznych paneli dyskusyjnych to „Samorząd u progu zmian”, „Czas na kolej” oraz „Wieś 2.0 – kierunki rozwoju wsi dolnośląskiej”.

- Organizowany przez nas Kongres Samorządowy na dobre wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń na Dolnym Śląsku. Ponad pół tysiąca uczestników, a także ogromne zainteresowanie ze strony lokalnych i ogólnopolskich mediów, pokazuje wagę tego wydarzenia. Rozmawiamy tu o sprawach istotnych nie tylko z punktu widzenia Dolnego Śląska i jego mieszkańców, ale również o tych, które ważyć będą o przyszłości naszego kraju. Zwłaszcza w tym kontekście szkoda, że w naszych dyskusjach zabrakło dziś głosu przedstawicieli rządu, którzy nie przyjęli zaproszenia na nasze spotkanie – mówił Cezary Przybylski.

Kongres od lat jest szansą do  merytorycznej rozmowy o przyszłości wspólnot lokalnych, perspektyw ich rozwoju oraz szansach i zagrożeniach. Największe zainteresowanie uczestników zdobył pierwszy panel dyskusyjny dotyczący samorządów.

- Wolałbym rozmawiać o samorządzie a nie o polityce, ale dziś większość władzy skupiona jest w ręku nawet nie jednej partii, ale w zasadzie w ręku jednego człowieka. Brakuje mu jeszcze tylko samorządów, stąd te pomysły – oceniał jeden z uczestników tego panelu dyskusyjnego Wadim Tyszkiewicz, Prezydent Nowej Soli.
- To co dzieje się wokół nas to okradanie samorządów z kompetencji, a tylko samorządy mogą się dziś przeciwstawić tej machinie, która niszczy Polskę– mówił kolejny z uczestników Michał Jaros, poseł .Nowoczesnej.

Wśród uczestników tegorocznej edycji Kongresu nie zabrakło m.in. członków zarządu województwa dolnośląskiego, Rafała Dutkiewicza - prezydenta Wrocławia, Piotra Małolepszaka – wiceprezesa Kolei Dolnośląskich, a także profesora Tadeusza Trziszki – Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego, Leszka Grali – prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej i Huberta Papaja – zastępcy prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: www.umwd.dolnyslask.pl
(ski)