O budowaniu marki turystycznej i uzdrowiskowej

Tomasz Janusz, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej mówił, że projekty turystyczne mogą być finansowane z funduszy europejskich

2 39197d

- Turystyka zdrowotna i uzdrowiskowa to ogromna szansa dla naszego regionu i koło zamachowe rozwoju świętokrzyskiej gospodarki – stwierdzili uczestnicy paneli dyskusyjnych pod hasłem „Fundusze Europejskie na rzecz rozwoju turystyki”, które odbyły się podczas IX Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL. Organizatorem przedsięwzięcia był Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
W panelach uczestniczyli przedstawiciele samorządów, które na polu budowania marki turystycznej odnoszą duże sukcesy oraz przedsiębiorcy działający w branży turystyki zdrowotnej i uzdrowiskowej.
- To branża, która bardzo dynamicznie się rozwija i która sprawia, że coraz więcej turystów odwiedza Świętokrzyskie. W ubiegłym roku, tylko w Busku-Zdroju, było to ponad 70 tysięcy gości. Coraz większa jest popularność aktywnego trybu życia i na tym region może skorzystać – mówił Grzegorz Gałuszka, dyrektor Uzdrowiskowego Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” w Busku-Zdroju – Stąd konieczność dbania o najwyższe standardy w uzdrowiskach, współpracy z podmiotami zagranicznymi, ciągłe szkolenia personelu i inwestowanie w nowoczesne rozwiązania informatyczne.
Na początku drogi do uzdrowiska jest powiat kazimierski, który ogromne nadzieje wiąże z pokładami wód siarczkowych i termalnych. Uzdrowisko zmieniłoby całą okolicę. – Byłaby to alternatywa dla rolnictwa, którą po prostu musimy znaleźć – mówi Jan Nowak, starosta kazimierski.
Sandomierz, Bieliny i Chęciny to już – jak mówią ich włodarze – produkty turystyczne. Sandomierz jest przykładem na to, co może zdziałać telewizja, Bieliny nie kojarzą się już wyłącznie z truskawką, zaś Chęcinom udało się zaprojektować kompleksową ofertę dla turystów. Teraz trzeba popracować jeszcze nad tym, by turyści zostawali u nas dłużej, niż na weekend.

O tym, że projekty turystyczne mogą być finansowane z Funduszy Europejskich, mówił podczas paneli Tomasz Janusz, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej. - W poprzedniej perspektywie podpisano 104 umowy w obszarze „turystyka i kultura”, które wygenerowały 209 miejsc pracy. To pokazuje, jak chętnie sięgano po te środki. W obecnej perspektywie wymagają one większej kreatywności w ich lokowaniu w danym produkcie turystycznym.

Źródło: www.sejmik.kielce.pl
(ski)