Podkarpackie inwestuje w edukację

56544dPodczas IV Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty „Edukacja Przyszłości”, jaka odbyła się w Toruniu, ogłoszono wyniki rankingu pisma samorządu terytorialnego Wspólnota, podsumowującego wykorzystanie dotacji unijnych na oświatę. Nagrodę, w kategorii województwa za zajęcie I miejsca, odebrała wicemarszałek regionu podkarpackiego Maria Kurowska.

- To dla mnie duża satysfakcja, że województwo podkarpackie zajęło w rankingu I miejsce. Uważam bowiem, że najważniejszą inwestycją jest inwestycja w człowieka, a szczególnie w młodego człowieka. To od młodych ludzi, ich wykształcenia i zaangażowania będzie zależał przyszły rozwój tak Podkarpacia, jak i całej ojczyzny. Dlatego w ostatnich latach przekazujemy duże środki unijne na poszerzanie kompetencji i umiejętności mieszkańców Podkarpacia. Cieszę się, że to zostało zauważone i docenione - mówiła podczas odbioru wyróżnienia wicemarszałek M.Kurowska.  
W województwie podkarpackim suma wydatków per capita wyniosła w analizowanych okresie 77,36 zł. Dla porównania - w dolnośląskim 60,87 zł, ale już w świętokrzyskim, które znalazło się na III miejscu tylko 18,06 zł.
Podkarpackie zrealizowało 8 projektów stypendialnych,  wspierających edukację szczególnie uzdolnionych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którym niekorzystna sytuacja materialna utrudnia rozwój edukacyjny. Wartość  projektów wyniosła blisko 37 mln zł, w tym stypendiów  ponad 29 mln.  Łącznie udzielono 8001stypendiów, w tym: 3234 w szkołach gimnazjalnych i  4767 w szkołach ponadgimnazjalnych.

Krystyna Kasprzyk
kancelaria zarządu
(ski)