Z ambasadorem Indii o współpracy międzyregionalnej

Podczas Forum Gospodarczego Welconomy 2017 przebywał w Toruniu ambasador Indii Ajay Bisaria, któremu towarzyszył prezes Polsko-Indyjskiej Rady Biznesu Rao Maddukuri. Hinduskich gości podjął w Urzędzie Marszałkowskim wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

ambasador 01d

W czasie spotkania omówiono dotychczasowe działania związane z rozwojem kontaktów między województwem kujawsko-pomorskim a Indiami oraz ustanowieniem w najbliższej przyszłości partnerstwa między województwem a liczącym ponad 25 milionów mieszkańców regionem Harijana w północnych Indiach. Jego stolica, miasto Czandigarh, jest jednocześnie stalicą sąsiedniego Pendżabu. Leżące na granicy obu stanów blisko milionowe miasto ma także status niezależnego terytorium związkowego.
Czandigarh znany jest z wysokiego standardu życia i znajduje się wysoko na liście najbogatszych i najlepiej rozwijających się indyjskich stanów i terytoriów związkowych. Jest rozwiniętym ośrodkiem administracyjnym z dobrze ukształtowaną infrastrukturą, a bliskość New Delhi oraz bogate zaplecze informatycznych talentów czynią miasto atrakcyjną lokalizacją dla biznesu informatycznego.
Przedstawiciele Indii scharakteryzowali pokrótce region i tamtejszy rynek oraz gospodarcze i kulturalne aspekty przyszłej współpracy z polskimi partnerami. Przy tej okazji wicemarszałek Zbigniew Ostrowski przypomniał postać polskiego architekta Macieja Nowickiego, ucznia Le Corbusiera. To właśnie Nowicki, wspólnie z amerykańskim urbanistą Albertem Meyerem, stworzyli założenia architektoniczne i urbanistyczne miasta Czandigarh. Mało kto już dziś pamięta, że dopiero po tragicznej śmierci Nowickiego w roku 1950, zaangażowany został do tego projektu jego mistrz, Le Corbusier, i to on go ukończył.
W imieniu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego wicemarszałek Zbigniew Ostrowski zaprosił do Torunia - na Dni Kultury Indyjskiej oraz Seminarium Gospodarcze Polska-Indie, które odbędą się 29 i 30 maja - premiera stanu Harijana. Planowane na koniec maja spotkanie będzie też okazją do podpisania listu intencyjnego o woli współpracy i rozwoju kontaktów pomiędzy obu regionami.
W spotkaniu z indyjskimi gośćmi wzięła także udział dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Marszałkowskim Sylwia Tubielewicz-Olejnik.

Gabinet Marszałka
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)