XX Zjazd Krystyn

Spotykające się od dwóch dekad panie w Katowicach starały się pobić rekord Guinnessa. Tym razem się nie udało. Ale Krystyny się nie zrażają i zgodnie zapowiadają kolejne próby w następnych latach.

1489482784d

Tym razem trzydniowy zjazd (11-13.03) zorganizowano pod hasłem „Krystyny w Katowicach – Mieście Muzyki”. W programie znalazł się m.in. spektakl „Skazany na bluesa” na deskach Teatru Śląskiego, koncert w Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej radia Polskiego oraz koncert imieninowy w Filharmonii Śląskiej. Uczestniczki zjazdu miały okazję również odwiedzić m.in. Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, górnośląską rezydencję Księżnej Daisy czy zapoznać się z równie ciekawą, co nieznaną historią dwóch dzielnic Katowic: Giszowca i Nikiszowca. Specjalny wykład o tym, w jakiej kondycji może być nasze serce i jak najlepiej o nie zadbać, przygotował kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek.
Uroczystą kolację imieninową zorganizowano dla Krystyn w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. O dobry nastrój bawiących się gości zadbała piosenkarka Krystyna Giżowska oraz kabareciarz Krzysztof Respondek. Zarząd Województwa Śląskiego reprezentował Kazimierz Karolczak.
Był to już XX Zjazd Krystyn. Do tej pory organizowany był m.in. w Białymstoku, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Cieszynie, Wrocławiu, Opolu, Łodzi i Krakowie. W Katowicach Krystyny zagościły po raz trzeci.
Organizatorem zjazdów jest Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek. Powołano je na spotkaniu założycielskim 8 grudnia 2011 r. w Teatrze Śląskiem im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, jako kontynuację założonego w 1998 r. przez Krystynę Bochenek społecznego ruchu kobiet o imieniu Krystyna.

Źródło: www.slaskie.pl
(ski)