Planetarium Wenus – wszechświat na wyciągnięcie ręki

Od dziś Lubuszanie mogą sięgać gwiazd – i to dosłownie! Otwarto bowiem  Planetarium WENUS, będące częścią Centrum Nauki Keplera. Jest to jedyne w zachodniej Polsce nowoczesne centrum propagowania nauk ścisłych i przyrodniczych, łączące centrum nauki i muzeum. A w nim moc iście kosmicznych atrakcji dla dużych i małych – niezwykłe pokazy i seanse, jaskinia światła, pasjonujące eksperymenty – krótko mówiąc nauka na wyciągnięcie ręki. W uroczystości otwarcia uczestniczyła marszałek Elżbieta Polak.

venusd

Planetarium ma szansę stać się wizytówką Zielonej Góry. Inwestycja niewątpliwie powinna przyciągnąć młodych, głodnych wiedzy i wrażeń Lubuszan, bo otwierany obiekt pełen jest atrakcji. W podziemiach na odwiedzających czeka m.in. jaskinia światła, w której będzie się można przekonać, czym jest odbicie, rozszczepienie, załamanie światła, czym są iluzje optyczne. Na parterze powstała sala Planetarium, gdzie dzięki specjalnej kopule będzie można odkryć tajniki nieba, ale i wnętrza Ziemi. Na piętrze powstało m.in. Centrum Lotów Kosmicznych (stanowiska z panelami dotykowymi).
Budowa Centrum to koszt 26,1 mln zł. Projekt otrzymał dofinansowanie z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 17,9 mln zł.
Planetarium stanowić będzie część Centrum Nauki Keplera, w skład którego wchodzi także otwarte we wrześniu tego roku Centrum Przyrodnicze. Znajdują się w nim ekspozycje stałe i czasowe. Stała ekspozycja to stanowiska interaktywne, które odnoszą się do różnych dziedzin nauki: fizyki, biologii, nauki o człowieku i Ziemi. W zgłębianiu przyrodniczych tajemnic pomagają specjaliści z różnych dziedzin, a prezentacje dostosowane są do różnych poziomów kształcenia, tak by zarówno młodsze dzieci, jak i młodzież oraz dorośli znaleźli coś interesującego dla siebie. Projekt współfinansowany był ze środków EWT.

Źródło: www.lubuskie.pl