Wielki powrót lokomotywy

Do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie powrócił odrestaurowany parowóz Px29-1704. Wśród miłośników techniki, którzy go witali, był marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

parowwwwozs

Lokomotywy Px29 budowano w latach 20. XX wieku. Powstało ich 21, z których 13 przeznaczono dla warszawskiej dyrekcji PKP, 4 dla radomskiej, 3 dla wileńskiej i jeden dla lwowskiej. Po II wojnie światowej w Polsce zachowało się tylko 11 takich parowozów – były eksploatowane do drugiej połowy lat 70.

Zostały tylko dwie

W Sochaczewie uroczyście powitano maszynę Px29-1704 z 1929 r., która powróciła na wąskie tory po prawie 6-letniej przerwie, spowodowanej koniecznością naprawy rewizyjnej. To jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy – oba znajdują się w sochaczewskim skansenie kolejowym, będącym filią Stacji Muzeum.
Z tej okazji przygotowano 100 bezpłatnych biletów na przejazd w na trasie Muzeum Kolei Wąskotorowej – Sochaczew Chodaków – Muzeum Kolei Wąskotorowej. Na szczęście to nie jedyna okazja, by spotkać ten zabytek techniki. Od 15 lipca Px29  prowadzi muzealny pociąg retro do Puszczy Kampinoskiej w każdą sobotę i niedzielę w lipcu, sierpniu i wrześniu oraz w każdą sobotę października, aż do zakończenia sezonu turystycznego 21 października.

Pomogło wsparcie samorządu

Naprawa parowozu Px29-1704 była możliwa dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa mazowieckiego, który 6 lipca 2015 r. zwiększył dotację celową dla Muzeum Kolejnictwa w Warszawie (poprzednika Stacji Muzeum) o kwotę 579,5 tys. zł. Marszałek Adam Struzik wcielił się nawet w rolę... maszynisty i prowadził zabytkowy parowóz, który od weekendu wozi turystów.

Źródło: www.mazovia.pl
(ski)