Regaty o Puchar Trzech Marszałków

Tegoroczna impreza przyciągnęła rekordową liczbę zawodników. W sportowej rywalizacji uczestniczyło około 200 żeglarzy na 53 jednostkach z Rosji, Polski i Szwecji. Udział wzięła również załoga sopockiego jachtu Alf, dowodzona przez marszałka Mieczysława Struka.

93ww3

Na wodach Zalewu Kaliningradzkiego odbyła się 8. edycja Międzynarodowych Regat o Puchar Trzech Marszałków. Zawodnicy ścigali się na trasie Bałtyjsk – Kaliningrad. Organizatorami byli: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alikhanov.
Zawody zaliczane są do cyklu regat Pucharu Bałtyku Południowego. W tym roku wydarzenie połączono z obchodami Dni Kaliningradu. Zorganizowno m.in. koncerty szantowe, spotkania środowiska żeglarskiego, pokaz sztucznych ogni oraz paradę jachtów wzdłuż bulwaru przy Muzeum Oceanografii w samym centrum miasta.
Na zakończenie zawodów wszystkim zawodnikom wręczono upominki, puchary i nagrody. Marszałkowie województw podziękowali władzom obwodu kaliningradzkiego za zorganizowanie tegorocznej imprezy. Zaprosili także rosyjskich żeglarzy do udziału w przyszłorocznych regatach, które odbędą się na wodach Zalewu Wiślanego.
– Napawa mnie dumą, że udział polskich żeglarzy w regatach odbywających się w obwodzie kaliningradzkim jest znaczący. Wielu żeglarzy jest już zaznajomionych ze sobą. Przez takie wydarzenia budowane są dobrosąsiedzkie stosunki na szczeblu regionalnym – zaznaczył marszałek Struk i poinformował o swojej gotowości do realizacji wspólnych projektów związanych z dalszym rozwojem żeglarstwa.
Podsumowując regaty marszałek Struk podziękował również funkcjonariuszom rosyjskiej Straży Granicznej z Bałtyjska. – Widząc problemy polskiego jachtu Four Winds, okręt służby granicznej zaproponował pomoc, a następnie osłaniał jednostkę przed wiatrem i falą. Umożliwiło to kapitanowi jachtu usnąć awarię masztu i bezpiecznie kontynuować rejs.

Źródło: www.pomorskie.eu
(ski)