Gościli młodą Polonię

Samorządowe władze województwa kujawsko-pomorskiego zorganizowały krótki wakacyjny pobyt w naszym kraju studziesięcioosobowej grupy młodzieży ze środowisk polonijnych z Litwy, Ukrainy i USA. Dziewczyny i chłopcy o polskich korzeniach tradycyjnie od lat poznają w Polsce latem narodową kulturę i tradycję oraz szlifują język.

mlodziez1W5

- Cieszę się, że pomagamy tym młodym osobom utrzymywać kontakt z krajem i rówieśnikami z ojczyzny. Być może niektórzy z nich zechcą później studiować w naszym kraju lub też związać się z nim na stałe – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Młodzi ludzie z dawnych polskich Kresów Wschodnich – z Wilna oraz z Rudek w obwodzie lwowskim na Ukrainie - oraz uczniowie i uczennice Szkoły Polskiej w Houston w Teksasie byli u nas na początku lipca. Odwiedzili m. in. Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku pod Toruniem i mieszczące się w nim muzeum, kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i toruńskie Centrum Dialogu, zwiedzili zabytki grodu Kopernika, uczestniczyli też w grze miejskiej (zdjęcia), warsztatach piernikarskich, a także w wykładzie na temat języka gestów i czytania emocji w Wyższej Szkole Bankowej. Byli też gośćmi w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie przedstawiliśmy im interesującą prezentację na temat historii, współczesności i potencjału naszego województwa.
Dodatkową atrakcją był wyjazd nad polskie morze (Gdańsk i Sopot), a po drodze wizyty w Malborku i Poznaniu.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)