Zdrowe dzieci w zdrowych gminach

Sałatki owocowo-warzywne i naturalne lemoniady zamiast chipsów czy napojów słodzonych, aktywność ruchowa zamiast nosa w smartfonie na przerwie. Ten projekt ma ustrzec zachodniopomorskie dzieciaki przed nadwagą i otyłością, ma wyrobić nawyki zdrowego żywienia angażując uczniów, nauczycieli i rodziców.

Nadwaga i otyłość u dzieci, nadciśnienie, znaczący wzrost zachorowań na cukrzycę typu II we wczesnych latach życia... 10 lat temu tak wyglądało pogranicze holendersko-niemieckie. Kluczem do rozpoczęcia walki z tymi niekorzystnymi zmianami cywilizacyjnymi było postawienie na aktywność fizyczną i utrwalenie zdrowych nawyków żywieniowych.
- Nie chcemy czekać, chcemy działać póki jest jeszcze czas. Idziemy sprawdzoną już drogą - przekonywała członek zarządu województwa Anna Mieczkowska.
Sprawdzoną, bowiem doświadczenia holendersko-niemieckie zostały określone jako modelowe na skalę europejską, a nawet światową. Szkoły będą wspierane m.in. przez. Europejską Federację Sportu, która realizowała projekt w Holandii. Projekt Zdrowe dzieci w zdrowych gminach ma przynieść efekty w postaci zmniejszenia nadwagi wśród uczniów i zwiększyć aktywność ruchową. Nie uda się tego osiągnąć bez wsparcia rodziców, dlatego i oni będą zaangażowani w projekt. Uczniowie będą mieli również okazję do poznania przygranicznych miejscowości poprzez organizowanie przez każdego partnera miniolimpiady.
- Łączymy troskę o przyszłe pokolenia polskich i niemieckich dzieci. Projekt jest innowacyjny na skalę regionalną ponieważ w kompleksowy sposób podchodzi do edukacji oraz zdrowego trybu życia u najmłodszych. Czerpiemy najlepsze wzorce i nie staramy się wyważać otwartych drzwi. – wyjaśniała Mieczkowska.
Biorący udział w projekcie nauczyciele poszerzą swoją wiedzę na temat zdrowego żywienia i poprowadzą zajęcia edukacji zdrowotnej, wykorzystując m.in. tablice multimedialne. Projekt ma także zwiększyć świadomość rodziców, jak należy żywić dzieci w wieku szkolnym.
W sumie ponad 5,5 mln zł dofinansowania z Programu INTERREG pomoże, by pracownie dietetyczne, sprzęt sportowy i place zabaw trafiły do szkół w Kołobrzegu, Goleniowie, Stepnicy i Schwedt. Nauczyciele poszerzą swoją wiedzę na temat zdrowego żywienia i lepiej poprowadzą zajęcia edukacji zdrowotnej, wykorzystując tablicę multimedialną. Wzrośnie świadomość rodziców, jak należy żywić dzieci w wieku szkolnym, zacieśni się współpraca szkół z rodzicami uczniów.
Do 2022 r. projektem ma być objętych ponad 1000 uczniów z 46 klas w 22 szkołach. Obok 3 godzin obowiązkowych zajęć ruchowych w tygodniu, każde dziecko otrzyma szansę skorzystania z 2 godzin zajęć ruchowych dodatkowo. Zajęcia z dietetykami, lekarzami, instruktorami fitness czy terapeutami dotyczące zasad zdrowego żywienia będą się odbywały raz w miesiącu, a udział w nich mają brać także rodzice.

Źródło: www.wzp.pl
(ski)