Żeromski po hiszpańsku i po polsku

Przebywający z wizytą w Kielcach ambasador Republiki Panamy w RP JE Enrique Zarak oraz wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak, w ramach akcji „Świętokrzyskie czyta Żeromskiego” czytali fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego podczas spotkania z młodzieżą Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. Wcześniej ambasador w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego spotkał się z zarządem województwa oraz przedstawicielami środowisk biznesowych.

im8W

Ambasador w ramach akcji „Świętokrzyskie czyta Żeromskiego” przeczytał uczniom kieleckiego "plastyka" fragment „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego po hiszpańsku. Ten sam fragment przeczytał po polsku wicemarszałek Jan Maćkowiak. – Ogłosiliśmy rok 2017 Rokiem Żeromskiego, bo to bardzo ważny dla nas i piękny autor. Dziękuję Panu Ambasadorowi za odwiedzenie naszego województwa i za to, że był jednym z najciekawszych i najważniejszych gości, którzy zechcieli włączyć się w naszą akcję – mówił Jan Maćkowiak.
„Świętokrzyskie czyta Żeromskiego” to akcja zainicjowana przez marszałka województwa świętokrzyskiego, będąca kontynuacją ubiegłorocznej akcji „Świętokrzyskie czyta Sienkiewicza”. Celem tegorocznej edycji jest propagowanie czytelnictwa, odkrywanie historii i popularyzacja twórczości Stefana Żeromskiego, autora bardzo mocno związanego z ziemią świętokrzyską.
Podczas spotkania Enrique Zarak opowiadał młodzieży o Panamie, drugiej najbardziej konkurencyjnej gospodarce w Ameryce Łacińskiej, której jedną z ważniejszych gałęzi jest turystyka, oraz o przyrodniczej bioróżnorodności tego kraju. Zapraszał również uczniów kieleckiego „Plastyka” do udziału w Światowych Dniach Młodzieży, które w styczniu 2019 roku odbędą się w Panamie.

Źródło: www.sejmik.kielce.pl
(ski)