Śląskie przyjazne seniorom

Zadbać o zdrowie i zachęcić do aktywności. Senioralia wojewódzkie zawitały do Częstochowy.To kolejna odsłona imprezy skierowanej do osób starszych, która odbywa się w tym roku we wszystkich subregionach i przebiega pod hasłem „Zdrowie i aktywność”.

149727W85

„Osób starszych jest z roku na rok coraz więcej, żyjemy coraz dłużej i jesteśmy nie tylko coraz zdrowsi, ale także bardziej świadomi. Zależy nam na tym, by seniorzy byli istotną częścią społeczeństwa, by wychodzili z domów, znali swoje prawa i uczestniczyli w życiu społecznym. Musimy docierać też do mniejszych ośrodków, nie tylko do dużych miast, by ideą polityki senioralnej obejmować cały region” – mówił w trakcie spotkania marszałek Wojciech Saługa.
Na promenadzie Czesława Niemena w Częstochowie przygotowano dla seniorów wiele atrakcji. Obok stref aktywności związanych ze zdrowiem, sprawnością fizyczną i manualną można było przebadać się w kardiobusie i spirobusie, wziąć udział w warsztatach ceramicznych czy malarskich, a także porozmawiać ze znanymi sportowcami – żużlowcem Sebastianem Ułamkiem i siatkarzami Stanisławem Gościniakiem i Radosławem Panasem.
Dwaj wybitni siatkarze przeprowadzili także trening dla seniorów na scenie głównej. Uczestnicy imprezy mogli oprócz tego poćwiczyć zumbę, jogę i pilates oraz pospacerować po parku z kijkami w marszu nordic walking.
Podczas częstochowskich senioraliów można było zaopatrzyć się w Kopertę Życia i Paszport do Zdrowia Seniora, a także wziąć udział w wykładzie i pokazach udzielania pierwszej pomocy.

Źródło: www.slaskie.pl
(ski)