Misja do Miami: Lubuskie czeka na inwestorów

- Region lubuski liczy na nowych inwestorów - powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak podczas spotkania z Meny Mancia, wiceprezesem Wydziału Handlu Międzynarodowego i Rozwoju Biznesu w Enterprise Florida - organizacji zajmującej się kojarzeniem firm i ich rozwojem. - Dobre praktyki chętnie przeniesiemy na nasz grunt – dodała. Trzeciego dnia misji gospodarczej do Miami lubuska delegacja zaprezentowała region oraz ofertę firm w HUBB Miami – przestrzeni do kooperacji i realizacji projektów biznesowych.

19048W660o

Floryda – raj podatkowy dla MŚP

Wiceprezes Wydziału Handlu Międzynarodowego i Rozwoju Biznesu w Enterprise Florida Meny Mencia podkreślał, że Floryda to najlepsze miejsce do inwestowania, szczególnie ze względu na system podatkowy tego stanu. Ponad 70 proc. przedsiębiorców nie płaci podatku dochodowego. Został on scedowany jedynie na największe firmy w regionie. - Próg podatkowy jest tak wysoki, że rzeczywiście stać na niego największe firmy – wyjaśnił Mencia. Dzięki tak dogodnej sytuacji MŚP mogą rozwijać swoje przedsiębiorstwa i inwestować w nowe pomysły. Ponadto, na przedsiębiorców zatrudniających i godnie wynagradzających swoich pracowników czekają kolejne ulgi i udogodnienia. Podczas rozmowy okazało się, że Lubuskie podobnie jak Floryda ma w obszarze swoich zainteresowań rozwój takich branż jak technologie kosmiczne, innowacyjny przemysł i nowe rozwiązania dla medycyny. Marszałek Elżbieta Anna Polak wyraziła zainteresowanie możliwością odbycia staży i praktyk w amerykańskich szpitalach przez studentów medycyny z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Miami, ze względu na kilka prężnie rozwijających się ośrodków szpitalnych, byłoby świetnym partnerem w tym zakresie. Mencia poinformował, że uczelnia w Miami prowadzi pięć szpitali.

Lubuskie atrakcyjne dla inwestorów

Trzeciego dnia pobytu w Miami lubuska delegacja, na zaproszenie Leszka Ladowskiego, prezydenta Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej zaprezentowała region i ofertę firm w HUBB Miami. Jest to przestrzeń do kooperacji i realizacji wielu projektów biznesowych. Działalność instytucji skierowana jest do sektora MŚP, który jest siłą napędową gospodarki. To właśnie małe firmy wprowadzają nowe technologie i tam właśnie tworzą się pomysły. Centrum wspiera i prowadzi projekty wielu małych firm.
Podczas spotkania przedstawiciele różnych instytucji gospodarczych i okołobiznesowych zaprezentowali możliwości, jakie oferuje Miami i Floryda. Potencjał regionu lubuskiego zaprezentowała marszałek Elżbieta Anna Polak. Przedstawiła walory gospodarcze i przyrodnicze regionu. -  Zapraszamy amerykańskich przedsiębiorców do odwiedzenia naszego regionu. Aby był on atrakcyjny, musi być także to coś... i my to mamy! Region lubuski smakuje wyjątkowo winem i miodem – podkreślała. Zachęcała także do inwestowania w Lubuskiem, w regionie  - jak podkreślała - najbardziej tolerancyjnym i otwartym na innych. Swoją ofertę -  profil swojej działalności zaprezentowali także biorący udział w misji lubuscy przedsiębiorcy.
W dalszej części spotkania Sabina Klimek, szefowa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Nowym Jorku Polskiego Konsulatu w USA, zajmująca się promocją polskiego biznesu, zaprezentowała możliwości jakie daje inwestowanie w Polsce. WPHI to pierwszy kontakt dla inwestorów amerykańskich. Tak samo jak Miami jest wrotami do dwóch Ameryk, podobnie Polska, zlokalizowana centralnie w Europie, stanowi wrota pomiędzy wschodem i zachodem.  
Gospodarz spotkania, Leszek Ladowski przedstawił program GO Americas, który ma służyć wykorzystaniu potencjału ekonomicznego stanu Floryda i Polski. - Dlaczego Polska? - pytał  i szybko odpowiadał: - Jest znakomitym przykładem kraju, w którym w ostatnich latach nastąpiły znaczące zmiany. To kraj, który rozwija się gospodarczo w ogromnym tempie i który robi na wszystkich wrażenie. Go Americas to program, który z założenia ma przypominać plan 16+1, ten odnoszący się do  współpracy pomiędzy Polską a Chinami (jedwabny szlak, dzięki któremu towary z Polski do Chin czy z Chin do Polski trafiają w ciągu 8 dni). Szacuje się, że do 2020 roku Polska będzie najważniejszym centrum logistycznym Europy, a Miami to wrota do nowych rynków każdej skali.
Po części oficjalnej w rozmowach kuluarowych lubuscy przedsiębiorcy odbyli sesje B2B.     
W ciągu dnia stoisko województwa lubuskiego odwiedziło wiele delegacji z Ameryki Łacińskiej, m.in. z Boliwii, Dominikany, Kostaryki. Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła zainteresowanych do udziału w Polskim Kongresie Przedsiębiorczości, który odbędzie się jesienią w Zielonej Górze.

Elżbieta Sielicka, Departament Przedsiębiorczości i Strategii Marki    
Źródło: www.lubuskie.pl
(ski)