Wkrótce premiera filmu o przyrodzie Małopolski

W najbliższy weekend na ekranach kin pojawi się film przyrodniczy „Z nurtem życia” w reżyserii Tomasza Kotasia i Krzysztofa Sarapaty. Dokument, nad którym patronat honorowy objął marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, po raz pierwszy zostanie pokazany szerszemu gremium 22 kwietnia w Wadowicach. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi.

M06 1055 000000 1d

Film pokazuje różnorodny świat przyrody Małopolski, który niedługo przestanie istnieć – w związku z budową zbiornika retencyjnego w Świnnej Porębie znajdzie się on pod wodą. Zapora, której budowa zakończy się w tym roku, będzie chronić m.in. Wadowice i Kraków przed powodzią, ale ma też stanowić źródło wody do celów komunalnych i przemysłowych dla województwa śląskiego.
Wiedzieliśmy na pewno, że chcemy zrobić materiał o naszej bliskiej okolicy. Prace trwały ponad pięć lat – ostatni klaps padł trzy miesiące temu, w styczniu. Film ten ma być przede wszystkim pamiątką dla przyszłych pokoleń, chcemy jednak dzięki niemu zwrócić uwagę na to jak piękna oraz różnorodna jest fauna i flora Małopolski, a dolina Skawy jest tego doskonałym przykładem – powiedział Tomasz Kotaś, jeden z twórców filmu.
Widzowie zobaczą na ekranach kin świat zwierząt, w tym m.in. nurogęsi, żab moczarowych, sowy błotnej, uszatki, kormoranów, jeleni, bobrów czy jenotów. Swoim głosem będzie prowadzić po nim Krystyna Czubówna.
- Udało nam się uchwycić życie zwierząt mieszkających w głębi lasu, jak i nad zarośniętymi brzegami Skawy, te mniej płochliwe i bardziej. Nasz film to tak naprawdę koncert, na który składają się dźwięki przyrody, który uzupełnia specjalnie skomponowana muzyka. Doskonale współgra to z obrazem, ale i ma wpływ na emocje widza – dodał Krzysztof Sarapata.
W kwietniu i maju film będzie można obejrzeć również w wybranych kinach województwa małopolskiego.

Źródło: www.malopolska.pl
(ski)