Piknik bez granic

Rajdy rowerowe, konne, spływ kajakowy , jarmark, kajakowe polo – to tylko niektóre z licznych atrakcji czekających w długi weekend majowy na turystów odwiedzających okolice Kanału Augustowskiego. Przez sześć dni, od 28 kwietnia do 3 maja będzie tam się odbywał „Piknik bez granic” – wydarzenie promujące markę turystyczną „Kanał Augustowski”. A turystycznym przebojem Pikniku może się okazać możliwość – po raz pierwszy wiosną! - zwiedzania Kanału Augustowskiego również po stronie białoruskiej bez konieczności posiadania wizy - już od 28 kwietnia rusza nowy sezon bezwizowego (dot. części obwodu grodzieńskiego ) polsko-białoruskiego przejścia granicznego Rudawka- Lesnaja. Co ważne, status przejścia zostanie rozszerzony z wodnego na wodny i pieszo-rowerowy. Odwiedzić naszych sąsiadów podczas „Pikniku bez granic” na pewno warto – tam również czeka na turystów mnóstwo atrakcji.

Program i cele wydarzenia  prezentowali podczas konferencji prasowej Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Członek Zarządu Bogdan Dyjuk, z-ca dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki UMWP Paweł Jessa i oraz z-ca dyrektora ds. rozwoju Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych  Andrzej Gołębiewski.
- Kanał Augustowski to jeden z naszych najważniejszych produktów turystycznych – podkreślał marszałek Jerzy Leszczyński – Chcemy, żeby to miejsce stało się atrakcją żywą,  odwiedzaną i przyciągająca turystów z kraju z  zagranicy .
Jak mówił marszałek  Leszczyński „Kanał Augustowski” może stać się dźwignią dla regionalnej branży turystycznej. Promocja markowego produktu ściągnie turystów, którzy będą mieli okazje poznać walory turystyczne mniej znanych, a także bardzo cennych  miejsc w regionie.
- Piknik bez granic będzie przebiegał w trzech częściach – informował Paweł Jessa z UMWP – Pierwsza część to oficjalna inauguracja wraz z otwarciem przejścia na Śluzie Kurzyniec.  29 kwietnia zaplanowaliśmy wydarzenia w Studzienicznej, których osią będzie IV edycja „Z biegiem Kanału Augustowskiego”, a trzecia część będzie odbywała się w Augustowie.
Jednym ze współorganizatorów Pikniku  jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Jak zaznaczał Członek Zarządu WP Bogdan Dyjuk  ta wielka majówka jest wspólnym przedsięwzięciem wielu instytucji, a także samorządów.  
- To znakomity moment na otwarcie sezonu, tym bardziej, że na przełomie kwietnia i maja kwietnia  i maja status przejścia wodnego na Śluzie Kurzyniec zostaje rozszerzony i będzie miał status wodno pieszo rowerowy. Ten moment należało szczególnie zaznaczyć i zachęcić turystów do odwiedzenia naszego regionu – stąd to wspólne przedsięwzięcie.
- Możliwość bezwizowego przekraczania granicy to szansa, z której powinny korzystać podlaskie biura podróży. Organizacja wycieczek czy indywidulanych pobytów po stronie białoruskiej to znakomita okazja na przyciągnięcie klientów – zaznaczał marszałek Dyjuk.

Źródło: www.wrotapodlasia.pl
(ski)